W dniach 13 – 14 marca 2017 r. w Czasławiu w gminie Raciechowice (woj. małopolskie) odbyło się dwudniowe spotkanie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Dodatkowo w pierwszym dniu spotkania odbyło się posiedzenie sprawozdawcze Zgromadzenia Ogólnego Członków Stowarzyszenia, któremu przewodniczy Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.
Na zaproszenie Wójta Gminy Raciechowice Marka Gabzdyla, do Czasławia przyjechali wójtowie oraz burmistrzowie z 17 gmin członkowskich Stowarzyszenia z następujących województw: świętokrzyskiego, kujawsko – pomorskiego, pomorskiego, podkarpackiego, opolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego oraz łódzkiego. Wśród gości obecny był Ryszard Wilczyński – poseł na Sejm RP, ekspert PSORW.
Podczas posiedzenia przyjęto sprawozdanie merytoryczne i finansowe Stowarzyszenia za poprzedni rok. Komisja rewizyjna w składzie: Małgorzata Chrapek – Wójt Gminy Wieprz oraz Marek Gabzdyl – Wójt Gminy Raciechowice przedstawili wniosek o udzielenie absolutorium dla Zarządu Stowarzyszenia, które zostało uchwałą Zgromadzenia Ogólnego jednogłośnie podjęte. Zatwierdzono także plan działania Stowarzyszenia na 2017 rok. Do grona członków zwyczajnych Stowarzyszenia przyjęto gminę Krzywiń z województwa wielkopolskiego. Natomiast do grona członków wspierających Stowarzyszenia PSORW dołączyła Fundacja Wspomagania Wsi oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów z Katowic. Obecnie Stowarzyszenie liczy 25 członków zwyczajnych oraz 2 członków wspierających.
Podczas drugiego dnia spotkania uczestnicy mieli okazję zwiedzić zabytkowy kościół pw. Jakuba Apostoła, obiekty i tereny szkolne gminy. Uczestnicy spotkania odwiedzili Spółdzielnię Socjalną „Przystań”. Spółdzielnia powstała z inicjatywy Gminy Raciechowice oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwapince. Spółdzielnia podejmuje działania związane z odbudowaniem i podtrzymaniem umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej oraz pełnienia ról społecznych w miejscu zamieszkania. Głównym zadaniem jest dożywianie dzieci i młodzieży oraz utrzymanie porządku w obiektach szkolnych w gminie, jak również organizacja kolonii, półkolonii oraz obozów sportowych na terenie gminy. Obok prężnie działającej spółdzielni „Przystań” w Kwapince, na terenie gminy funkcjonuje także „Kuźnia Smaku” w Czasławiu. Głównym celem Spółdzielni jest promowanie regionu i jego bogatej tradycji: produkcja tradycyjnej żywności z warzyw i owoców, wspieranie miejscowych artystów i rękodzielników, którzy poprzez spółdzielnie oferują swoje ręcznie wykonane przedmioty, a także oferowanie szerokiej liczbie klientów naturalne darów ziemi, jak np. miody z miejscowej pasieki, owoce i warzywa od miejscowych rolników. Spółdzielnia Socjalna „Kuźnia Smaku” organizuje także pokazy dla szkół, przedszkoli oraz grup zorganizowanych, zawierające warsztaty dotyczące starych zapomnianych zawodów, a także tradycyjnych prac wiejskich.