Czas realizacji: 01.04.2016 – 31.10.2017
Cele główne
Celem głównym operacji jest „Pomoc w spełnieniu przez wsie warunków uczestnictwa w Sieci Najciekawszych Wsi na drodze realizacji zadań określonych w Planie Działania oraz przygotowanie wsi do oceny akredytującej i jej przeprowadzenie”. Cel główny realizowany jest poprzez dwa działania operacyjne:
1) pomoc doradcza we wdrożeniu i realizacji Planu Działania poszczególnych wsi starających się o uczestnictwo w Sieci Najciekawszych Wsi poprzez szkolenia, działalność projektową, publikację, porady eksperckie ukierunkowane na realizację zadań i projektów o wysokiej jakości;
2) przygotowanie metodyki oceny akredytującej orazprzeprowadzenie pilotażowych ocen akredytujących w 5-10 wsiach o najbardziej zaawansowanym procesie spełnienia kryteriów SNW
Kolejność wymienionych działań nie jest przypadkowa, bowiem wynika ona z etapów projektu wdrożeniowego "Sieć Najciekawszych Wsi w Polsce" realizowanego przez Polską Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW). Polskie Towarzystwo Geograficzne będące tu wnioskodawcą, w ramach współpracy z PSORW podjął się koordynacji dalszych działań na rzecz SNW przy współudziale ekspertów z ośrodków naukowych: Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie, Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu, Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi, Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, oraz ekspertów posiadających doświadczenie zawodowe.
Grupa docelowa:
Grupą docelową realizacji operacji pt. Wsparcie procesu uzyskiwania członkostwa w Sieci Najciekawszych Wsisą wsie, które: a) w ramach wykonanego w roku 2015 projektu „Tworzenie Sieci Najciekawszych Wsi”, uzyskały potwierdzenie, iż posiadają potencjał do spełnienia warunków uczestnictwa w SNW i w wyniku realizacji tego projektu posiadają Raport z oceny i Kartę Oceny Miejscowości będący podstawą sporządzenia Planu Działania na rzecz spełnienia warunków uczestnictwa w SNW; b) należą administracyjnie do gmin, które przystąpiły do prowadzonego przez PSORWPorozumienia na rzecz utworzenia Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce, czym zadeklarowały wolędziałania na rzecz spełnienia kryteriów uczestnictwa w sieci. Zarówno PTG jak i PSORW jest w posiadaniu listy wsi, które mają być ujęte realizacją operacji. Przyjęto, że wnioskowana operacja będzie dotyczyła 50 wsi (i zgodnie z tym dokonano zestawienia finansowo-rzeczowego wnioskowanej operacji). Liczba ta jednak może ulec zmianie, bowiem niektóre wsie mogą zrezygnować w trakcie realizacji operacji z uczestnictwa w SNW, a inne mogą podpisać porozumienie z PSORW i wtedy staną się członkami grupy docelowej.
Do grupy wykonawczej operacji pt. Wsparcie procesu uzyskiwania członkostwa w Sieci Najciekawszych Wsi należą:
- Zespół Ekspertów, który brał udział w pierwszym etapie realizowanego projektu wdrożeniowego FAPA koordynowanego przez PSORW, pt. „Tworzenie Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce” . Projekt ten był realizowany przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, opracowany przez Opolski Urząd Wojewódzki. Zespół ten jest teraz w trakcie realizacji Operacji zgłoszonej do realizacji w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2015 pt. "Szkolenie i doradztwo na rzecz opracowania Planu Działania Sieci Najciekawszych Wsi dla 40 miejscowości". Zespół Ekspertów tworzą profesorowie, doktorzy i inżynierowie z ośrodków naukowych z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi i Poznania mający doświadczenie i dorobek badawczo-naukowy związany w rozwojem obszarów wiejskich (z zakresu geografii wsi, architektury, urbanistyki, planowania przestrzennego, gospodarki przestrzennej, architektury krajobrazu, ekonomiki wsi, socjologii wsi, regionalistyki, turystyki i osadnictwa). We wspomnianym Zespole są także osoby z doświadczeniem zawodowym (praktycy), mający w swym dorobku zadania z zakresu rewitalizacji wsi, renowacji obiektów, zagospodarowania terenu, kształtowania przestrzeni publicznych. Eksperci posiadają kwalifikacje do realizacji operacji oraz mają wiedzę na temat walorów i potencjału wsi z grupy docelowej. Wspomniany Zespół Ekspertów stanowi podstawę w realizacji wnioskowanej operacji.
- osoby wspierające realizację operacji: pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pracownicy Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej (m.in.: urbaniści, architekci, socjologowie, architekci krajobrazu i in.), którzy będą zaangażowani do zadań analitycznych i projektowych, przy pełnym wsparciu i kontroli głównego Zespołu Ekspertów oraz PSORW;
- osoby współpracujące w zakresie merytorycznej kontroli nad prawidłowością efektów realizowanej operacji, tj. główny ekspert PSORW ds. SNW - Ryszard Wilczyński, który jest także w-ce prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi oraz osoby ze Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Wnioskowana operacja stanowi jeden z etapów projektu realizowanego przez Polską Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW) już od 2012 roku pt. Sieć Najciekawszych Wsi w Polsce. Rezultaty realizacji wnioskowanej operacji mają na celu pomoc wsiom/gminom starającym się o uczestnictwo w SNW.