17 stycznia 2017r. w Malni (woj. opolskie) odbyło się spotkanie uczestników procesu tworzenia Sieci Najciekawszych Wsi. Na zaproszenie Joachima Wojtali, Burmistrza Gogolina, Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia PSORW, do Malni przyjechało 60 przedstawicieli gmin, których wioski kandydują do Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Celem spotkania było podjęcie decyzji w zakresie pierwszych certyfikacji wiosek.
Wśród zaproszonych gości obecni byli: Ryszard Wilczyński -Poseł na Sejm RP, Katarzyna Orzechowska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Filip Płodzień z Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej, Piotr Mielec – Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Krystian Połomski z Fundacji Wspomagania Wsi, Marek Chmielewski – Wójt Gminy Dzierżoniów, członek Zarządu Stowarzyszenia PSORW, Zbigniew Walczak – Wójt Gminy Gniewino, członek Zarządu Stowarzyszenia PSORW, dr hab. inż. Sylwia Staszewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania, Iwona Kłosowicz oraz Witold Magryś z Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Adam Kałucki z Locativo Sp. z o.o. z Krakowa oraz Redaktor Naczelna Joanna Iwanicka z Gazety Sołeckiej, a także przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gogolinie oraz Sołtys Wsi Malnia.
W pierwszej części spotkania przybyłych uczestników spotkania przywitał Burmistrz Gogolina, który zachęcił do członkostwa w Sieci Najciekawszych Wsi, patrząc poprzez pozytywne doświadczenia związane z rozwojem wsi Kamień Śląski. Działania podejmowane w Kamieniu Śląskim zostały wielokrotnie dostrzeżone przez niezależne gremia i nagrodzone prestiżowymi nagrodami. Zasada, że inwestycja rodzi kolejną inwestycję, w Kamieniu Śl. się potwierdza. W miejscowości zainwestowali kolejni przedsiębiorcy, w grudniu ubiegłego roku został ukończony tor wyścigowy, trwa również budowa osiemnastodołkowego pola golfowego. Będą to kolejne inwestycje, które znacząco podnoszą atrakcyjność miejscowości i – niewątpliwie - przyciągną kolejnych odwiedzających. Dzięki tym inwestycjom w sołectwie rozwinęła się pokaźna sieć gastronomiczno – hotelowa. Tzw. „obłożenie” w tym sektorze wynosi w Kamieniu Śl. ponad 85% w skali rocznej. Powyższe osiągnięcia i zadowolenie konsumentów budują dobrą markę Kamienia Śląskiego, który funkcjonuje na rynku jako atrakcyjny i wartościowy produkt.Krzysztof Reinert, Naczelnik Wydziału Funduszy i Mechanizmów Inwestycji w krótkiej prezentacji przedstawił charakterystykę oraz dobre praktyki sołectwa Malnia. Barbara Herok, sołtys Wsi Malnia opowiedziała o projekcie „Pokolenie Plus – Klub Aktywnych Seniorów 60+”. Seniorzy pod czujnym okiem Sołtys Malni oraz Sołtys Choruli stali się bardziej otwarci na świat, korzystając z możliwości uczestnictwa w warsztatach, wyjazdach i licznych różnorodnych przedsięwzięciach.
Dr hab. inż. Sylwia Staszewska opowiedziała o realizacji projektu tworzenia Sieci Najciekawszych Wsi w ujęciu autorów opracowania „Tożsamość i miejsce” pod kierunkiem dr hab. Marcina Wójcika, prof. nadzw. Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenia programu odnowa wsi w województwie opolskim były podstawą do opracowania koncepcji merytorycznej oraz podstaw organizacyjnych ogólnopolskiej sieci wsi, których walory mogą zainteresować turystów z Polski, a także z zagranicy. Oryginalny pomysł sieci powstał w Francji, a jego podstawowym celem rozwojowym było przeciwdziałanie niekorzystnym procesom demograficznym i ekonomicznym. Specyfiką projektu jest przesunięcie akcentu z „najpiękniejsze” na „najciekawsze”.
Głos zabrała również pani Katarzyna Orzechowska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która zauważyła, iż MRiRW od samego początku powstania pomysłu tworzenia SNW w Polsce przygląda się temu procesowi z wielkim zainteresowaniem oraz w ramach możliwości je wspiera. Ministerstwo zadeklarowało wsparcie dla projektu tworzenia SNW, co znalazło wyraz w Informacji z realizacji Programu działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015 – 2019 za okres 18 listopada 2015 r.17 listopada 2016 r (str. 117) prezentowanej podczas 33 posiedzenia Sejmu RP w dniu 16. grudnia br.
Filip Płodzień z Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej przedstawił zadania konsorcjum „Turystyki wiejskiej” , czyli nieformalnego zrzeszenia podmiotów, działającym samodzielnie w afiliacji przy Polskiej Organizacji Turystycznej. Celem Konsorcjum jest wypracowanie i wdrożenie strategii działań, których celem jest zwiększenie zainteresowania produktami polskiej turystyki wiejskiej.
Krystian Połomski przedstawiciel Fundacji Wspomagania Wsi, która jest członkiem wspierającym Porozumienia PSORW, wskazał na możliwościami współpracy pomiędzy FWW, a SNW. Natomiast Adam Kałucki z krakowskiej agencji Locativo sp. z o.o. przedstawił ofertę funkcjonowania SNW jako produktu turystycznego, która ma na celu dążenie do osiągnięcia takich celów, jak: zwiększenie rozpoznawalności produktu – sieci i poszczególnych miejscowości, uatrakcyjnienie oferty turystycznej, bazującej na lokalnych zasobach kulturowych, skuteczniejszej ochronie lokalnego dziedzictwa oraz podniesienie jakości życia mieszkańców wsi.
Ryszard Wilczyński, ekspert PSORW przedstawił cele SNW na 2017 rok: budowanie marki produktu SNW oraz doprowadzenie do certyfikacji końcowej pierwszych wiosek z największym potencjałem. Podsumował zaawansowanie projektu, kwestie organizacyjne oraz uwarunkowania certyfikacji. Zwrócił uwagę na to, iż aby dokonać postępu w realizacji projektu SNW konieczne jest zaangażowanie specjalistów, aby móc przygotować strategię marki oraz promocję produktu jakim stanie się SNW.
Agencja Locativo Sp. z o.o. z Krakowa przestawiła ofertę przygotowania strategii marki i planu promocji Sieci Najciekawszych Wsi. Strategia wyznaczy kierunki rozwoju i kolejne etapy na drodze do uczynienia z Sieci Najciekawszych Wsi znaczącego produktu turystyki lokalnej w Polsce. W toku prac nad dokumentem przeprowadzone zostaną trzy dwudniowe warsztaty z udziałem przedstawicieli miejscowości. Warsztaty zostaną zrealizowane w wybranych miejscowościach należących do sieci. W efekcie powstanie raport podsumowujący przeprowadzone badania wraz z rekomendacjami i prognozami, strategia marki SNW, plan promocji SNW na lata 2018-2020, modelowe projekty lokalnych produktów turystycznych do zorganizowania i upowszechniania w ramach SNW oraz system wsparcia i uzupełniania kompetencji partnerów sieci.Upowszechnianie modelowych rozwiązań, wraz z dostarczaniem nowej wiedzy, umiejętności i kształtowaniem postaw, wejdzie w skład opracowanego systemu podnoszenia kompetencji uczestników sieci. W ten sposób wytyczona zostanie droga rozwoju SNW w kierunku wiodącego produktu turystyki lokalnej w Polsce.
Zarząd Stowarzyszenia PSORW podkreślił, iż PSORW jest młodym stowarzyszeniem i w obecnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie pokryć kosztów prac związanych z tworzeniem Sieci Najciekawszych Wsi. W związku z tym niezbędne jest zaangażowanie finansowe poszczególnych gmin, których wioski kandydują do SNW. Zarząd PSORW zachęcił także gminy do przystąpienia do Stowarzyszenia PSORW, co pozwoli na ujednolicenie działań w zakresie organizacyjnym funkcjonowania PSORW i wspierania produktu SNW.
Odpowiednie deklaracje w/s składki na rzecz projektu Stowarzyszenia PSORW – trafią do wszystkich włodarzy gmin w najbliższym czasie.
Poinformowano także, iż PSORW weźmie udział Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach w kwietniu 2017r. podczas konferencji poświęconej tematyce SNW.
Marek Chmielewski, Wójt Gminy Dzierżoniów, zakończył spotkanie słowami, iż gminy mają prawo się różnić, mieć różne zdanie, ale od ponad trzech lat jest jeden główny cel, który wszytkim przyświeca - odnowa wsi.
Ustalono kolejny termin spotkania członków Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi na 16-17 marca 2017r. w Gminie Raciechowice (województwie małopolskim).
Prezentacje:
1. Fundacja Wspomagania Wsi i Siec Najciekawszych Wsi wspólne działania możliwości współpracy propozycje. - Fundacja Wspomagania Wsi i Sie Najciekawszych Wsi wsplne dziaania moliwoci wsppracy propozycje.pdf.pdf (1,68MB)
2. Prezentacja p. Filip Połdzień_Konsorcjum Turystyki Wiejskiej. - Prezentacja Filip Podzie_Konsorcjum Turystyki Wiejskiej.pdf.pdf (1,17MB)
3. Odnowa wsi jako przemyślana polityka rozwoju _ Dobre praktyki Sołectwa Malnia - Odnowa wsi jako przemylana polityka rozwoju _ Dobre praktyki Soectwa Malnia.pdf.pdf (1,99MB)
4. TOŻSAMOŚĆ I MIEJSCE - budzenie uśpionego potencjału wsi - wartość projektu tworzenia Sieci Najciekawszych Wsi - TOSMO I MIEJSCE - budzenie upionego potencjau wsi - warto projektu tworzenia Sieci Najciekawszych Wsi.pdf (5,01MB)