7 kwietnia br. w Bielinach (woj. świętokrzyskie) odbyło się doroczne spotkanie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin członkowskich PSORW. Na zaproszenie Wójta Bielin Sławomira Kopacza do Gminy Bieliny przyjechało 50 przedstawicieli samorządów z całej Polski, w tym 27 burmistrzów, wójtów. W spotkaniu uczestniczył także ekspert PSORW Poseł Ryszard Wilczyński, kierownik projektu Sieci Najciekawszych Wsi dr inż. Sylwia Staszewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przedstawiciel Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Wojciech Buliński oraz przedstawiciele gminy Drzewica, ubiegającej się o członkostwo w PSORW – Burmistrz Miasta i Gminy Drzewica Janusz Reszelewski oraz pracownik Referatu Organizacji, Promocji i Kadr Urzędu Miasta i Gminy Drzewica Piotr Bajerowski.
Podczas części plenarnej spotkania w poczet członków PSORW przyjęta została gmina Drzewica z woj. łódzkiego – 46 członek PSORW. Włodarz gminy Drzewica Burmistrz Janusz Reszelewski wniosek o przystąpienie do PSORW zgłosił po odbytej wizycie studyjnej do gminy Gogolin, dotyczącej polityki pro-rodzinnej i senioralnej. Zgodnie z wymogami Porozumienia PSORW rekomendacji o przystąpieniu gminy Drzewica do Sieci udzieliły dwie gminy założycielskie PSORW – gmina Sławno (wójt Tadeusz Wojciechowski) oraz gmina Żelechlinek (wójt Bogdan Kaczmarek). Przewodniczący Prezydium PSORW odczytał na podstawie wniosku o przyjęcie do PSORW, w których dziedzinach gmina wykazała chęć współpracy w ramach Sieci (są to: aktywizacja społeczna, integracja, rozwój tożsamości, wspieranie organizacji obywatelskich, działalność kulturalna, rozwój infrastruktury społecznej, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii). Podczas krótkiej Prezentacji Burmistrz Miasta i Gminy Drzewica przedstawił swe dotychczasowe osiągnięcia oraz obszary, stanowiące platformę wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk w ramach rozwoju obszarów wiejskich. Poddano pod głosowanie akces przystąpienia gminy Drzewica do PSORW. Jednogłośnie przyjęto gminę Drzewica w poczet gmin członkowskich PSORW.
Prezentacja Gminy Drzewica - Prezentacja Gmina Drzewica.pdf (31,83MB)
W kolejnej części spotkania doradca Burmistrza Gogolina, pracownik Urzędu Miejskiego w Gogolinie Krzysztof Reinertomówił projekt uchwały o przystąpieniu do Stowarzyszenia PSORW oraz projekt Statutu Stowarzyszenia. Ponieważ organy nadzorcze Wojewodów poszczególnych regionów wymagają różnych uchwał dotyczących przestąpienia gminy do Stowarzyszenia, ustalono iż wszyscy Wójtowie/Burmistrzowie, którzy chcą przystąpić do Stowarzyszenia, przygotują uchwały w własnym zakresie. Ustalono, że następne spotkanie 9-10 maja br. (gmina Międzylesie) będzie zebraniem założycielskim Stowarzyszenia PSORW, dlatego też wymagane jest, aby wszyscy Wójtowie/Burmistrzowie, którzy chcą przystąpić do Stowarzyszenia przywieźli oryginał lub kopię uchwały (potwierdzoną za zgodnością z oryginałem) poszczególnych Rad Gminy o przystąpieniu do Stowarzyszenia PSORW oraz upoważnienie do reprezentowania Gminy w spotkaniu założycielskim Stowarzyszenia "Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi" Wójta/Burmistrza.
Członkowie PSORW dyskutowali nad siedzibą, mającego już wkrótce powstać Stowarzyszenia. Zaproponowano, aby Gmina Gogolin została siedzibą Stowarzyszenia. W nawiązaniu do tego Burmistrz Gogolina zaproponował, aby to Kamień Śląski (miejscowość gminy Gogolin, kandydat do SNW) stała się „stolicą” PSORWu. W Kamieniu Śl. znajduje się siedziba Centrum Informacji Turystycznej). Obecni na spotkaniu burmistrzowie oraz wójtowie przyjęli tę propozycję jednogłośnie. Kamień Śląski, kandydat do Sieci Najciekawszych Wsi, od 1999r. uczestniczy w programie Odnowa Wsi na terenie województwa opolskiego. W 2004r. był laureatem I miejsca konkursu „Piękna Wieś Opolska”, natomiast w 2012r. zdobył tytuł „Najpiękniejsza Wieś XV-lecia Odnowy Wsi Opolskiej”. W 2007r. w Kamieniu Śląskim odbył się VI Europejski Kongres Odnowy Wsi.
W kolejnej części spotkania dr. inż. Sylwia Staszewska, ekspert SNW przygotowała prezentację dot. tworzenia Sieci Najciekawszych Wsi – etapy zrealizowane i przyszłe. Zauważyła, iż te miejscówkowości, których zarówno mieszkańcy jak i włodarze wykazują aktywność mają szanse wejść do SNW. Potrzeba dla nich szkoleń oraz pomocy jak szukać wsparcia. Poinformowała, iż projekt złożony w sierpniu do KSOW, dotyczący „Wsparcia procesu uzyskiwania członkostwa w Sieci Najciekawszych Wsi” miał zostać rozpatrzony do marca 2016r. Jednak posiada informacje, iż projekt został wysoko oceniony, jednak nie ma informacji co do końcowego rozpatrzenia projektu.
Ryszard Wilczyński, ekspert PSORW zauważył, iż SNW wkracza w decydujący etap. Ze względu na opóźnienia wniosku sukces Sieci Najciekawszych Wsi uzależniony jest od „determinacji i zaangażowania” członków PSORW. Kluczowym momentem będzie zebranie założycielskie Stowarzyszenia w Międzylesiu. Zauważył, iż konferencja, która zaplanowana została na 8 kwietnia w Kielcach będzie istotna na zapoznanie liderów wsi oraz wójtów/burmistrzów wraz z koordynatorami gminnymi SNW z etapem prac nad Siecią, a także zapoznaniem z działalnością PSORW. Ludzie zaangażowanie w prace nad SNW muszą być uświadomieni czym zajmuje się PSORW. Przekazał także informację o konieczności zorganizowania na jesień br. warsztatów miejscowości pretendujących do scertyfikowania w 2017r. Podczas Posiedzenia zaprezentowano nowe logo SNW, opracowane przez dr inż. Sylwię Staszewską.
W wolnych wnioskach podpisano umowę o współpracy partnerskiej pomiędzy gminami członkowskimi PSORW: gmina Cekcyn oraz gmina Dzierżoniów. Głównym celem współpracy pomiędzy Partnerami będzie wymiana doświadczeń w zakresie oświaty, wymiana dzieci i młodzieży oraz współdziałanie instytucji kultury i środowisk artystycznych działających na terenach obydwu samorządów. Gmina Dzierżoniów jest pierwszą gminą partnerską cekcyńskiego samorządu.
Część studyjna (terenowa). Uczestnicy spotkania mieli okazję odwiedzić Osadę Średniowieczną w Gminie Bieliny, po której oprowadziła dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich pani Anna Łubek. Rekonstrukcja średniowiecznej wioski – osady przypominającej słowiański gród – powstała w 2010 r. u stóp Świętego Krzyża. Dyrektor Anna Łubek opowiedziała o genezie powstania obiektu i projekcie, w ramach którego powstały obiekty w Hucie Szklanej. Budowa wioski średniowiecznej była elementem projektu „Restauracja zabytków Świętego Krzyża wraz z utworzeniem Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich”. W Izbie Dobrego Smaku uczestnicy spotkania mogli skosztować bielińskich produktów lokalnych. Następnie uczestnicy udali się do sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze, gdzie grupa powitana i oprowadzona została przez o. Sławomira Dworka OMI i o. Dariusza Malajkę OMI. Opactwo na Łysej Górze jako jedyne w Polsce stało się w okresie średniowiecza „narodowym” sanktuarium, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.