W dniach 6-7 marca 2014 r. w Ponadregionalnym Rolniczym Centrum Konferencyjnym w Pawłowicach (Wrocław) odbyła się Międzynarodowa Konferencja „European Rural Visions 2020 - kryzysy, przemiany, szanse” . Organizatorami Konferencji byli: Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE, Województwo Dolnośląskie, Województwo Opolskie oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W spotkaniu wzięli udział specjaliści zajmujący się rozwojem obszarów wiejskich z Polski, Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. Wśród gości honorowych znaleźli się m.in. Erwin Pröll Premier Dolnej Austrii, Jerzy Dąbrowski Radca Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.
Konferencja rozpoczęła się od spotkania warsztatowego nt. regionalnych programów odnowy wsi, które poprowadził p. Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski oraz p. Anna Grygierek, Przewodnicząca Prezydium PSORW, Burmistrz Strumienia. W trakcie warsztatu dyskutowano na temat znaczenia regionalnych programów odnowy wsi w dobie zmian oraz działań podejmowanych przez Polską Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
Po zakończeniu warsztatu nastąpiło oficjalne otwarcie konferencji. Celem konferencji była dyskusja na płaszczyźnie międzynarodowej o kierunkach i mechanizmach rozwoju obszarów wiejskich, które będą miały ogromny wpływ obraz oraz życie wsi w Europie, w tym również w aspekcie przemian klimatycznych i demograficznych, gospodarowania przestrzenią i gospodarki wiejskiej.
- Konferencja odbywa się w czasie, w którym występują daleko idące zmiany dotyczące obszarów wiejskich. Problematykę tę można sprowadzić do 3 głównych obszarów: po pierwsze starzenia się społeczeństwa, po drugie pojawiania się na obszarach wiejskich nowych grup zawodowych, po trzecie ciągłym przyciąganiem mieszkańców obszarów wiejskich do miast. Dochodzi do tego fakt, że żyjemy w dobie materializmu. Materializm okazuje się być wielkim zagrożeniem dla obszarów wiejskich, bo w konkurencji z miastami wsie zawsze będą przegrywać. Nasze zadanie to przeciwdziałanie tym aspektom. Powinniśmy się skoncentrować na tym, aby dostrzec zasoby ludzkie na terenach wiejskich. Osoby dotknięte tymi zmianami muszą stać się osobami aktywnie współkształtującymi rzeczywistość. Ważne jest to aby zdać sobie sprawę z zalet obszarów wiejskich. Widzę tu przede wszystkim trzy elementy – naturę, krajobraz i bliskość społeczności lokalnej, która żyje na obszarach wiejskich. Niemniej ważnym jest zadanie kształtowania przestrzeni i krajobrazu - powiedział Erwin Pröll, Premier Dolnej Austrii.
W trakcie konferencji swoje wystąpienia mieli również przedstawiciele gmin członkowskich PSORW. Wójt Gminy Gniewino p. Zbigniew Walczak omówił osiągnięcia Gminy w zakresie odnowy i rozwoju. Głównym celem samorządu gminy stało się polepszenie warunków życia mieszkańców poprzez wykreowanie nowych źródeł stabilnego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego, w oparciu o zasoby lokalne i szanse stworzone przez przemiany demokratyczne i integrację europejską. Celem pośrednim był wszechstronny rozwój infrastruktury technicznej i usługowej dla mieszkańców i turystów. Dziś Gmina Gniewino ma charakter turystyczno-rolniczo-przemysłowy. Naszym bogactwem stały się zasoby odnawialnych źródeł energii. Funkcjonuje tutaj największa polska elektrownia szczytowo-pompowa. Po uzyskaniu wpływów podatkowych od tego obiektu, na skutek zainicjowanych zmian w polskim prawie, samorząd mógł zacząć inwestycje w rozwój. W krótkim czasie koło Gniewina powstała też jedna z pierwszych w Polsce siłowni wiatrowych, korzystająca z bardzo dużej wietrzności tych terenów, a obecnie jest już cała farma wiatrowa (21 wiatraków), w obiektach użyteczności publicznej zainstalowano kolektory słoneczne oraz kotłownie na biomasę. W gminie prowadzi się też uprawę wierzby energetycznej. Gmina Gniewino przystąpiła do Porozumienia Burmistrzów i była organizatorem i uczestnikiem kilku konferencji międzynarodowych nt. energetyki dla samorządowców. Współpracuje w tym zakresie z partnerami z Hiszpanii, Holandii, Szwecji czy Węgier.
Pan Joachim Wojtala, Burmistrz Gogolina zaprezentował działania gminy Gogolin w zakresu polityki demograficznej i prorodzinnej. Od 2007 roku w gminie Gogolin prowadzone są działania z zakresu polityki demograficznej, tzn. działania prorodzinne i stwarzające warunki do godnego starzenia się. Natomiast od 2012 roku Gmina Gogolin realizuje Program Specjalnej Strefy Demograficznej w województwie opolskim, składający się z 4 pakietów: praca to bezpieczna rodzina, edukacja a rynek pracy, opieka żłobkowo – przedszkolna, złota jesień. Celem Programu SSD jest poprawienie jakości życia mieszkańców poprzez zachowanie dziedzictwa kulturowego, architektonicznego, wdrażania programów prospołecznych, dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku, promocji zdrowego stylu życia. Gogolin jest gminą przyjazną rodzinom. Jedną z form wsparcia migrujących do nas mieszkańców, jest uzbrajanie działek pod budownictwo jednorodzinne. Na bieżąco prowadzone są prace, mające na celu poprawę atrakcyjności działek wyznaczonych w gminie. Dzięki aktualnym planom zagospodarowania inwestorzy indywidualni wybudowali na terenie gminy od 2009 r. 145 domów jednorodzinnych oraz powstało jedno osiedle wielorodzinne (blok mieszkalny z 27 mieszkaniami oraz zabudowa szeregowa 19 domków jednorodzinnych. W 2007 roku w gminie zaczęto realizować Program Odnowy Wsi co uruchomiło bardzo pozytywne procesy społeczne, które zaowocowały licznymi projektami zrealizowanymi dla lokalnych społeczności. Odnowa wsi stała się fundamentem procesu rozwoju nie tylko obszarów wiejskich, ale również miasta Gogolina. Wniosek taki można uzasadnić danymi pochodzącymi ze sprawozdań przedstawionych przez liderów. Corocznie liderzy w swoich sprawozdaniach wykazują wielkość wkładu pracy własnej w działaniach mających na celu rozwój miejscowości. Obecnie mieszkańcy każdą złotówkę otrzymaną z budżetu gminy pomnażają czterokrotnie (poprzez wkład pracy własnej oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych). Wdrożenie Programu zwiększyło aktywność mieszańców, co spowodowało powstanie na terenie wsi i miasta stowarzyszeń, które z powodzeniem pozyskują środki zewnętrzne w ramach programów i konkursów ogłaszanych przez instytucje zewnętrzne. Nowo powstała infrastruktura umożliwiła społeczeństwu tzw. „samopomoc – samoorganizację” na wielu płaszczyznach społecznych i gospodarczych. Powstałe miejsca spotkań wiejskich umożliwiają integracje ludzi młodych i starszych wiekiem, ułatwiając wspólną wymianę doświadczeń i zainteresowań.
Natomiast p. Marek Chmielewski, Wójt Gminy Dzierżoniów, Członek Prezydium PSORW, opowiedział o powstaniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi oraz działaniach podejmowanych przez Sieć.
Program konferencji oraz informacje organizacyjne dostepne - Einladung_Polnisch.pdf (966,45KB)