Sławoborze
Dane teleadresowe: Urząd Gminy Sławoborze ul. Kolejowa 8 78-314 Sławoborze 94 36 47 559
|
Wójt: Marcin Książek Położenie:
Liczba ludności: 4 241 |
Fot. 1. Plac zabaw w gminie
Gmina Sławoborze leży na trasie Kołobrzeg – Świdwin. Zajmuje powierzchnię 189 km2. Charakter gminy określa się jako rolniczy natomiast drugą dominującą branżą gminy jest gospodarka leśna. Na terenie gminy działają firmy zajmujące się przerobem drewna i produkcją elementów drewnianych. Ich produkcja trafia nie tylko na rynek krajowy, ale także na eksport. Ponadto dużą liczbę stanowią podmioty gospodarcze zajmujące się transportem ciężarowym, a także placówki handlowe. Gmina posiada własne złoża gazu ziemnego. Infrastruktura techniczna, otwartość władz lokalnych oraz bliskość trasy krajowej nr 6 czynią ze Sławoborza teren atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów chcących prowadzić działalność gospodarczą na terenie gminy.
Ogromnaróżnorodność architektoniczna i przyrodnicza a także czyste powietrze, zieleń, piękne krajobrazy to główne atrakcje tego regionu. Rozległe lasy oraz ich zasobność w zwierzynę sprawia, że są to tereny interesujące dla myśliwych z całej Europy. Dzieje gminy Sławoborze związane są z dziejami całego regionu Pomorza. Około 10 tys. lat p.n.e. na skutek ocieplenia klimatu i rozwinięcia się roślinności i zwierzyny zaczęli napływać z południa pierwsi ludzie, żyjący w niewielkich hordach. W miarę poprawy warunków klimatycznych przybywały nowe, liczniejsze gromady ludzkie, być może pochodzenia śródziemnomorskiego. Głównym ich zajęciem było łowiectwo i rybołówstwo. Badania archeologiczne stwierdziły istnienie osadnictwa - odkryto jego ślady w postaci cennych wyrobów z epoki brązu (tj. ok. 1700 - 1450 lat p.n.e.). Z późniejszego okresu pochodzą znalezione na tym terenie miecze z brązu, zaś z okresu kultury łużyckiej wyroby ceramiczne odkryte w Krzecku. Swoistą formą ceramiczną są urny twarzowe.
Charakterystyczną cechą rzeźby gminy Sławoborze jest duża zmienność i różnorodność form geomorfologicznych. Część gminy leżąca w Wysoczyźnie Łobezkiej charakteryzuje się rzeźbą falistą typową dla wysoczyzny moreny dennej, którą urozmaicają pojedyncze wzgórza moreny czołowej. Teren jest generalnie pochylony ku północy, wznosi się od 60 m n.p.m. w rejonie wsi Międzyrzecze-Powalice, 100 m n.p.m.
w rejonie wsi Sobiemirowo i Ciechnowo, do 127 m n.p.m. w rejonie wsi Jastrzębniki i Biały Zdrój. W tej części wysoczyzny mają źródła niewielkie rzeczki: Kłodawa i Wilcza - dopływy Pokrzywnicy, również formuje się sama Pokrzywnica, oraz dopływ Mołstowa. Teren ten porośnięty jest lasami bukowo-sosnowymi i dębowymi. W sąsiedztwie (na terenie gminy Świdwin) znajdują się jeziora Bystrzno Małe
i Bystrzno Wielkie otoczone rozległym bagnem (około 50 ha).
Na terenie gminy występują niewielkie, naturalne jeziora, jak: - jezioro "Leśne"; - jezioro "Rybitwy"; - jezioro położone w obrębie wsi Zagrody; - jeziora Bystrzno Małe; - duże nadzieje gmina wiąże z zalewem wodnym, położonym niedaleko Sidłowa, który ma powierzchnię 23,46 ha (lustra wody - 16 ha), a powstał po zalaniu nie użytkowanych rolniczo łąk. Atrakcyjność terenu gminy podwyższa usytuowanie wielu dłuższych i krótszych rzek takich jak: Pokrzywnica, Czernica, Mołstowa, Mołstówka, Kłodawa, Kanał Słowieński i inne.
Istniejąca w gminie baza turystyczna jest jeszcze skromna. Na dzisiaj zaliczyć do niej należy pokoje noclegowe w DPS Krzecko, oraz gospodarstwa agroturystyczne w Sławoborzu, Międzyrzecku (leśniczówka), Zagrodach i Jastrzębnikach. Ta forma może być z powodzeniem rozwijana z uwagi na dość dużą atrakcyjność krajoznawczo - turystyczną obszarów naszej gminy, znaczną lesistość, dużą ilość obiektów historycznych oraz w najbliższej okolicy (na terenie gminy Karlino) Sanktuarium Matki Boskiej na wzgórzu w Domacynie. Gmina proponuje zarówno miejscowym jak i zewnętrznym inwestorom oraz wyznacza tereny na których preferowane będzie zagospodarowanie związane z rekreacją i turystyką (w tym wznoszenie obiektów) - możliwość lokalizowania różnych form zabudowy turystycznej i rekreacyjnej np. ośrodków turystycznych, domów wypoczynku rodzinnego, pól namiotowych lub innych form zabudowy turystycznej.
Ciekawe miejsca:
- Krzecko – Pałac i park pałacowy z połowy XIX w.;
- Lepino – Ruiny pałacu barokowego z końca XVIII w.;
- Mysłowice – Kościół filialny p.w.św. Józefa z 1709 r.;
- Rokosowo – Kościół filialny grecko – katolicki z 1784 r. wraz z kamienną chrzcielnicą;
- Słowieńsko – Kościół filialny z 1738 r. p.w.św. Michała Archanioła z wyposażeniem: ambona, empora, organy i krucyfiks z II połowy XVIII w.;
- Dwór eklektyczny z 1910 r.;
- Sławoborze - Młyn wodny z tzw. muru licowego z 1908r. zbudowany nad rzeką Pokrzywnicą.
Zabytkowe parki:
- Jastrzębniki – Park dworski XIX w.;
- Kalina – Park leśny XIX/XX w.;
- Krzecko – Park pałacowy i pałac rodziny von Goltz z połowy XIX w., obecnie Dom Pomocy Społecznej;
- Międzyrzecze – Park pałacowy XIX w.;
- Pustowo – Park z aleją dojazdową i dziedzińcem XIX w.;
- Słowenkowo – Park z II połowy XIX w.;
- Stare Ślepce– Park pałacowy z końca XIX w.;
- Trzciana – Park podworski XIX w.;
- Lepino – Park krajobrazowy z końca XVIII w.;
- Mysłowice– Park krajobrazowy z końca XIX w.;
- Rokosowo – Park krajobrazowy.
Wykonane inwestycje
- Budowa placów zabaw w miejscowościach: Sławoborze, Lepino, Powalice, Słowieńsko, Krzesimowo, Jastrzębniki, Ciechnowo, Biały Zdrój, Rokosowo, Sidłowo, Krzecko.
- Dwie sztuki piłkochwytów na stadionie sportowym w Sławoborzu o wymiarach: 30 m x 6 m.
Fot. 2. Widok na gminę z lotu ptaka
Planowane do wykonania inwestycje
- Remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Krzecko (podpisana umowa na dofinansowanie);
- Remont pokrycia dachowego, ściany szczytowej w kościele w miejscowości Powalice (podpisana umowa na dofinansowanie);
- Budowa placów zabaw w miejscowościach: Lepino, Mysłowice i Sławoborze – osiedle (podpisane umowy na dofinansowanie);
- Zagospodarowanie przestrzeni publicznej przy pomniku w centrum Sławoborza;
- Budowa targowiska gminnego „MÓJ RYNEK” w miejscowości Sławoborze (podpisana umowa na dofinansowanie);
- Budowa „Centrum Edukacji, Kultury i Sportu” na stadionie w miejscowości Sławoborze – inwestycja przewidziana do użytku przez Policję, Ochotniczą Straż Pożarną i Klub piłkarski „Pomorzanin” Sławoborze;
- Budowa placu zabaw w miejscowości Międzyrzecze;
- Remont świetlic wiejskich w miejscowościach: Powalice i Mysłowice;
- Remont ulic Kolejowej i Lipowej w miejscowości Sławoborze;
- Zakup samochodu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych (przetarg zakończony wyłonieniem Wykonawcy).
Zagadnienia i problemy interesujące gminę
- Usytuowanie farmy ogniw fotowoltaicznych na terenie gminy;
- Zaadoptowanie starego młyna w miejscowości Sławoborze do budowy niewielkiej elektrowni wodnej na rzece Pokrzywnica;
- Wykonanie trasy kajakowej na rzece Pokrzywnica;
- Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Sławoborze;
- Coroczna zbiórka wielkogabarytowa odpadów elektrycznych, elektronicznych oraz sprzętu AGD i mebli;
- Przystosowanie pobliskiego jeziora – „Leśne” do wymogu naszych plażowiczów, tj.: wykonanie plaży (planuje się nawiezienie większej ilości piasku na brzeg plaży oraz jej systematyczne, gruntowne oczyszczenie).
Data modyfikacji: 06-01-2018 14:36 Modyfikował(a): Administrator Strony