W dniach 21-22 kwietnia 2022 r. na zaproszenie Jana Bednarczyka, Burmistrza Miasta i Gminy Radków (woj. dolnośląskie) w Wambierzycach odbyło się pierwsze w tym roku Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Tym razem dwudniowemu spotkaniu towarzyszyła konferencja pt. „Samowystarczalność energetyczna gmin” oraz wizyta studyjna po Wambierzycach, wsi przynależącej do Sieci Najciekawszych Wsi.
Podczas Zgromadzenia Ogólnego członków Stowarzyszenia podjęto uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z wykonania planu finansowego oraz zatwierdzenia sprawozdania merytorycznego z działalności Stowarzyszenia za 2021 rok. Udzielono także absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia na rok 2021.
Zgromadzenie Ogólne było okazją do oficjalnego zaprezentowania nowo powstałej strony turystycznej pt. „Najciekawsze Na Wsi” – www.najciekawszenawsi.pl, skupiającej markowe produkty turystycznej rekomendowane przez PSORW. Strona internetowa jest w trakcie uzupełniania i stanowi platformę do zaprezentowania potencjału turystycznego gmin należących do Stowarzyszenia. Szczególne miejsce poświęcono także tzw. „Miejscom Ciekawym” rekomendowanym przez PSORW.
Drugiej części spotkania PSORW towarzyszyła konferencja „Samowystarczalność energetyczna gmin”. Jednogłośnie uznano, że w interesie każdej gminy powinno być uzyskanie choć częściowej samodzielności energetycznej. Możliwości i sposobów na osiągnięcie tego celu jest wiele. Kompleksową wiedzę na ten temat przekazali podczas konferencji branżowi eksperci oraz przedstawiciele samorządów.
Jan Bednarczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Radków powitał zebranych gości i ekspertów oraz zwrócił uwagę na zasadność poruszenia tematu, jakim jest samowystarczalność energetyczna gmin. Wskazał na doświadczenia gminy Radków z ww. tematyki.
Czym jest gmina samowystarczalna energetycznie, jaka powinna być energetyka przyszłości i jakie korzyści mogą z niej płynąć? O tym opowiedzieli zaproszeni prelegenci , w tym Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego, który omówił scenariusz transformacji energetycznej Polski. Z kolei dr hab. prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Grzegorz Krzos zwrócił uwagę na zagadnienia związane z podniesieniem samowystarczalności energetycznej instytucji i przedsiębiorstw – tzw. samowystarczalne wyspy energetyczne.
Posiadanie własnych źródeł energii, tańszych niż to, co oferują monopoliści, może spowodować znaczne oszczędności, dlatego też w interesie każdej gminy powinno leżeć uzyskanie choć częściowej samodzielności energetycznej.
Tomasz Smolarz, prezes Zarządu Energia Komunalna Sp. z o.o. w swoim wystąpieniu zaprezentował udział spółki w tworzeniu wirtualnej elektrowni w Dzierżoniowskim Klastrze Energii. O ciekawym przedsięwzięciu, jakim jest rozwój odnawialnych źródeł energii w połączeniu z redukcją niskiej emisji i CO2 na obszarach wiejskich, opowiedział Roman Kaczmarczyk, Burmistrz Lądka-Zdroju.
Łukasz Sajewicz, dyrektor ds. klientów strategicznych firmy Viessmann Polska wspólnie z przedstawicielką MEB Grup opowiedzieli o pierwszej w Polsce tzw. „zielonej wyspie energetycznej” w Kamieniu Śląskim (gmina Gogolin, woj. opolskie). Inwestycja powstała w zaledwie siedem miesięcy. Inwestorem jest Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa, Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim. Składający się z siedmiu obiektów ośrodek jest już niemal w całości samowystarczalny energetycznie. Udało się to osiągnąć dzięki instalacji odnawialnych źródeł energii i budowie magazynu energii.
O przygotowaniu kadr jednostek samorządów terytorialnych do transformacji energetycznej na przykładzie realizowanego projektu dotyczącego przygotowania specjalistów ds. transformacji energetycznej JST opowiedział Witold Magryś, dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Natomiast Adam Błażowski – ekspert Instytutu Obywatelskiego opowiedział o tym, jak zrealizować postulat samowystarczalności energetycznej gminy, a także podsumował zagadnienia poruszane podczas konferencji.
22 kwietnia grupa burmistrzów oraz wójtów PSORW miała okazję podziwiać uroki wsi Wambierzyce, która od 2021 roku może poszczycić się przynależnością do Sieci Najciekawszych Wsi. Wambierzyce to niewielka miejscowość położona malowniczo u podnóża Gór Stołowych, w dolinie potoku Cedron. Nie ma drugiej takiej wsi na mapie Polski. Na trasie udało się zwiedzić m.in. Bazylikę Nawiedzenia NMP w Wambierzycach, Ruchomą Szopkę, Muzeum Kultury Pogranicza, Górę Kuszenia oraz Zalew Radkowski.
_______________________________________