W dniach 29-30 sierpnia 2022 r. na zaproszenie Tadeusza Wojciechowskiego, wójta Gminy Sławno odbyło się Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia PSORW, któremu tym razem towarzyszył panel samorządowy pt. „Polityka społeczna i ekonomia społeczna”.
Gmina Sławno położona jest we wschodniej części województwa łódzkiego, w środkowo-zachodniej części powiatu opoczyńskiego. Sąsiaduje z gminami: Mniszków, Paradyż, Białaczów, Opoczno oraz gminami powiatu tomaszowskiego: Tomaszów Mazowiecki i Inowłódz.
W Zgromadzeniu Ogólnym uczestniczyli przedstawiciele następujących gmin: Krobia, Miejska Górka, Przygodzice z woj. wielkopolskiego, Lubawka, Świerzawa, Międzylesie, Dzierżoniów z woj. dolnośląskiego, Lisewo, Cekcyn z województwa kujawsko – pomorskiego, Wieprz z woj. małopolskiego, Strumień z woj. śląskiego, Gogolin, Walce, Jemielnica z woj. opolskiego, Morawica z woj. świętokrzyskiego, Poświętne, oraz Sławno, Żelechlinek z województwa łódzkiego. Obecna była także prof. Sylwia Staszewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wspierająca od lat działania Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi.
Podczas Zgromadzenia Ogólnego podjęto uchwały w sprawie ramowego planu działania Stowarzyszenia na kolejny rok, wysokości składki członkowskiej oraz przyjęto roczny plan finansowy na 2023 rok.
Uchwałą Zarządu Stowarzyszenia PSORW podjęto decyzję o przyjęciu do grona członków Stowarzyszenia gminę Walce, ubiegającej się o wstąpienie do Stowarzyszenia. Włodarzem Gminy jest Wójt Marek Śmiech, który podczas spotkania przybliżył charakterystykę gminy oraz sukcesy w ramach programu Odnowy Wsi.
W skład Gminy Walce wchodzi 9 sołectw: Walce, Rozkochów, Stradunia, Dobieszowice, Grocholub, Brożec, Kromołów, Zabierzów i Ćwiercie. Jej obszar wynosi 69 km2 i jest zamieszkiwana przez 5600 osób. Do programu odnowy wsi należy 6 z nich. Brożec, Walce i Dobieszowice dołączyły już w 1997r. W 2004r do programu przystąpiły kolejne wsie tj: Stradunia i Rozkochów, a w 2007r. do programu włączyła się wieś Grocholub.
Gmina Walce dba o tradycje i kulturę, a tym samym od lat prężnie się rozwija, o czym świadczy m.in. powstały w 2020 r. pierwszy na terenie gminy publiczny żłobek (placówka została wybudowana od podstaw i powstała dzięki dofinansowaniu z rządowego programu Maluch Plus), dokonano termomodernizacji budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Z kolei w bieżącym roku gmina Walce, jako pierwsza gmina w woj. opolskim i jedna z czterech w Polsce oddała do użytku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Centrum ma zapewnić całodobową opiekę osobom, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, oraz świadczyć usługi pielęgnacyjne, medyczne i rehabilitacyjne.
Prezentacja Gminy Walce - Prezentacja_Gmina Walce.pdf (16,78MB)
Po Zgromadzeniu Ogólnym odbył się panel samorządowy pod nazwą "Polityka społeczna i ekonomia społeczna". W panelu uczestniczyli oprócz członków Zgromadzenia, Zastępca Wójta Gminy Sławno Beata Szlęzak, Skarbnik Gminy Mirosława Śmigiel, Kierownik wraz z pracownikami GOPS w Sławnie oraz przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opocznie.
Podczas panelu Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski opowiedział o funkcjonowaniu Środowiskowego Domu Samopomocy w gminie Sławno. Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala nakreślił planowany w Gminie Gogolin modelowy projekt mieszkań senioralnych w otoczeniu Domu Spokojnej Starości św. Barbara w Kamionku, natomiast Łukasz Kubiak, Burmistrz Krobi wskazał na dobre praktyki z zakresu ekonomii społecznej.
W dalszej części spotkanie uświetnił występ dziecięcego zespołu folklorystycznego "Kuniczanka" z Kunic oraz zespołu folklorystycznego Róża" z Gawron.
Drugiego dnia spotkania w ramach wizyty studyjnej po gminie Sławno Wójt Gminy Tadeusz Wojciechowski wraz z Zastępcą Wójta Beatą Szlęzak zaprezentowali członkom Stowarzyszenia najważniejsze obiekty, świadczące o charakterze gminy.
Przedstawiciele gmin zwiedzili kompleks rekreacyjno - sportowy z skateparkiem, siłownią na świeżym powietrzu, placem zabaw dla dzieci oraz ścieżką "NATURA" do uprawiania kolarstwa przełajowego. Następnie udali się do Geoparku Owadów – Brzezinki w którym podziwiali unikatowe skamieniałości sprzed 148 mln. lat. Geopark w 2021 roku uzyskał III miejsce w organizowanym przez Zarząd Stowarzyszenia PSORW konkursie pt. „Miejsce Ciekawe”.
W dalszej części wizyty uczestnicy odwiedzili niezwykle urokliwy skansen „NIEBOWO” w Wincentynowie Państwa Edyty i Krzysztofa Moczków. Gospodarze organizują tutaj warsztaty dla dzieci i młodzieży, oraz angażują się w organizację świąt i festiwali w regionie.
Na koniec uczestnicy wizyty studyjnej udali się do Środowiskowy Dom Samopomocy w Olszowcu, prowadzony przez Gminę Sławno oraz Stowarzyszenie Centrum Wspierania Inicjatyw.
Dziękujemy gminie Sławno za gościnność.