10 czerwca 2024 r. w Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Turystycznego w Brożcu (gmina Walce, woj. opolskie) odbyło się wyborcze Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia PSORW.
W pierwszej części spotkania zaprezentowano działania Stowarzyszenia oraz podsumowano działania Stowarzyszenia w kadencji 2019-2024. Prezentacji dokonali Marek Chmielewski, Poseł na Sejm RP, były Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia , Joachim Wojtala Zastępca Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia oraz Ryszard Wilczyński, ekspert PSORW.
W spotkaniu obok 20 przedstawicieli gmin członkowskich, tj:
uczestniczył także Łukasz Horbatowski, Poseł na Sejm RP, członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Witold Magryś Dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Marek Śmiech, były Wójt Gminy Walce.
Podczas Zgromadzenia wybrane zostały nowe władze Stowarzyszenia na lata 2024-2029 – link.
Podjęto także uchwałę w sprawie nadania tytułu honorowego członka Stowarzyszenia PSORW panu Joachimowi Wojtala, Burmistrzowi Gogolina (2002-2024). Joachim Wojtala jest jednym z czołowych inicjatorów zawiązanego 11 marca 2013 r. w Strumieniu Porozumienia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. W latach 2016 – 2019 Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi, w latach 2019-2024 Zastępca Przewodniczącego Zarządu. Oddany pracy dla swojej „Małej Ojczyzny” nie tylko zawodowo, ale i społecznie. Gospodarz VI Europejskiego Kongresu Odnowy Wsi (2007). W 2014 r. dzięki staraniom i działaniom Joachima Wojtali Gmina Gogolina została nagrodzona w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi. Nagroda została przyznana za całościowy, zrównoważony i zgodny z mottem: „Lepiej żyć”, rozwój wsi i znakomitą jakość tego procesu. Wieloletni animator i propagator życia społeczno – kulturalnego, pomysłodawca i współorganizator wielu cyklicznych imprez, mających często charakter ponadregionalny, czy nawet międzynarodowy. Mobilizując i wspierając działania mieszkańców swojej gminy przyczynił się do odnowienia tradycji i obrzędów ludowych oraz stworzenia bogatej oferty kulturalnej, co wpływało także na ofertę turystyczną Stowarzyszenia PSORW. W ramach PSORW na terenie gminy Gogolin zorganizowane zostały dwie edycje Festiwalu Tożsamości i Kultury Wsi Odnowionej pod szyldem Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Współorganizator I edycji “Targów Sieć Najciekawszych Wsi ”.
Zgromadzenie Ogólne było także okazją do zapoznania się z charakterystyką gminy Walce podczas wizyty studyjnej. Gmina Walce to gmina typowo rolnicza, istnieje tu dobra baza surowcowa dla przetwórstwa rolno – spożywczego. Rzeźba terenu, ilość i funkcja lasów, sąsiedztwo rzek Odry i Straduni, a także duże zespoły roślinności naturalnej stwarzają możliwości rozwoju kwalifikowanych form turystyki i wypoczynku. Gmina Walce posiada także dobrą bazę kulturalną i niezwykle aktywnych w tej dziedzinie mieszkańców.
Uczestnicy spotkania zwiedzili Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Turystycznego w Brożcu. Wybudowany z wapienia spichlerz, jest częścią dawnego folwarku Oppersdorffów, jednego z wielu należących do tego rodu w okolicach Głogówka. W 2018 r. Gmina Walce – z pomocą środków zewnętrznych – zakończyła generalny remont, w ramach, którego spichlerz zaadaptowano na cele kulturalno-społeczne, a dziedziniec folwarku zagospodarowano na nowo. Obecnie organizowane są tu okolicznościowe wydarzenia. W spichlerzu zgromadzono wiele przedmiotów związanych z dawnym życiem mieszkańców nie tylko Brożca ale i okolicznych miejscowości, podzielonych na tematyczne działy. Następnie członkowie Stowarzyszenia udali się do oddanego w 2022 r. do użytku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Walcach, zapewniającego bazę lokalową dla osób niepełnosprawnych zarówno w ramach opieki całodobowej, jak również dziennej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach.
Drugiego dnia spotkania (11.06.) w ramach dwudniowego spotkania uczestnicy mieli okazję zwiedzić Zamek w Mosznej. Zamek w Mosznej znajduje się ok. 30 km od Opola. Jest własnością województwa opolskiego. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych na Opolszczyźnie. Swoją sławę zawdzięcza bajkowej architekturze - ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek. Za wygląd, styl wnętrz i urok zamku odpowiada jedna z najbogatszych rodzin tej części Europy von Tiele-Winckler. Rezydencja rozbudowywana była w latach 1896 - 1913, uzyskując bardzo zróżnicowany stylowo kształt, który dzisiaj zaskakuje bogactwem zdobień i rzeźb. Zamek otacza rozległy park krajobrazowy z wielowiekowymi dębami wpisanymi do rejestru zabytków przyrody.