W dniach 12-14 września 2024 r. w Stadtschlaining w Austrii odbyły się uroczystości finałowe konkursu o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi. Niezmiernie cieszy nas fakt, iż aż dwie gminy Stowarzyszenia PSORW znalazły się na konkursowym podium.
„Złoty Laur” trafił do Gminy Jemielnica (woj. opolskie), zgłoszonej do konkursu przez Zarząd Województwa Opolskiego. Z kolei gmina Sławno (woj. łódzkie), zgłoszona przez PSORW, została laureatem Brązowej Nagrody Europejskiej Odnowy Wsi.
Stowarzyszenie PSORW reprezentowali: Ryszard Wilczyński, ekspert POSRW, członek zarządu ARGE, Joachim Wojtala, członek honorowy Stowarzyszenia oraz Małgorzata Chrapek, wójt Gminy Wieprz, członek Zarządu Stowarzyszenia PSORW.
W uroczystościach uczestniczyli także Bogusław Wijatyk dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego.
Drugiego dnia, już w ramach wizyty studyjnej, delegacja odwiedziła gminę Bad Tatzmannsdorf Burmistrz gminy Stefan Laimer opowiedział o 400-letnich tradycjach gminy w zakresie wodolecznictwa oraz o rozwoju i historii lokalnego biznesu uzdrowiskowego oraz jego wpływu na lokalną społeczność. W uroczystościach uczestniczyli także Bogusław Wijatyk dyrektor generalny MRiRW oraz Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego.
Nagroda w konkursu o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi została przyznania Gminie Jemielnica za podejmowanie wyzwań związane z poprawą przestrzeni życiowej za pomocą zrównoważonych, innowacyjnych i współczesnych projektów, a mieszkańcy zainicjowali holistyczne procesy rozwojowe o wyjątkowej jakości.
Z kolei Gminie Sławno za podejmowanie wyzwań związanych z poprawą przestrzeni życiowej za pomocą zrównoważonych i innowacyjnych projektów, inicjowane holistyczne procesy rozwojowe o wyjątkowej jakości oraz kultywowanie lokalnej tradycji i folkloru.
Konkurs o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi, organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi ARGE i wspiera wiejskie społeczności, które aktywnie odpowiadają na wyzwania teraźniejszości i realizują ciekawe, innowacyjne i zgodne z duchem czasu projekty oraz te, które wprowadzają w życie systemowe (kompleksowe) procesy rozwojowe.