Warsztaty Sieci Najciekawszych Wsi w Złotym Potoku

SNW LOGO_PL 140316_nowe.jpeg

W dniu 14 września 2016 r. w Złotym Potoku, w hotelu Kmicic, odbyły się warsztaty szkoleniowe  Sieci Najciekawszych Wsi  w Polsce. W warsztatach uczestniczyli eksperci i przedstawiciele gmin członkowskich SNW z całej Polski oraz zaproszeni mieszkańcy Złotego Potoku., Warsztaty prowadziła dr hab. inż. Sylwia Staszewska, prof. UAM. Byli obecni Radni Gminy Janów wraz z Przewodniczącym Rady – dr Stefanem Zatońskim oraz Wójtem Gminy Janów – Panią Joanną Ścigaj. Warsztaty współfinansowane były przez Śląski Związek Gmin i Powiatów w Katowicach. Warsztaty otworzyła Pani Wójt Gminy Janów, a Przewodniczący Rady Gminy w barwnych słowach przedstawił przygotowaną przez Ireneusza Bartkowiaka prezentację Złotego Potoku.

Złoty Potok to jedna z najpiękniejszych miejscowości Śląska, a do tego jedna z najciekawszych wsi z wyjątkową historią. W pełni zasługuje, aby znaleźć się jako członek  w Sieci Najciekawszych Wsi w kraju. Prowadząca warsztaty Pani Prof. Sylwia Staszewska przedstawiła kryteria udziału naszej miejscowości w gronie wsi wyłonionych w Polsce przez wybitne grono specjalistów różnych branż. Po tej części warsztatowej goście udali się na część terenową, zwiedzając Złoty Potok. Zwrócono uwagę na słabe i mocne strony wsi. Złoty Potok oczarował gości pięknem przyrody, historią, legendami i poezją. Po powrocie do hotelu i degustacji regionalnej potrawy – pstrąga złotopotockiego po królewsku – uczestnicy przystąpili do kolejnej części warsztatów. W ramach spotkania wydzielono cztery grupy tematyczne wymagające analizy i oceny uczestników warsztatów.

 

1) Ukształtowanie i wizerunek miejscowości

2) Przestrzeń publiczna a jakość życia mieszkańców

3) Udostępnienie walorów wsi w ujęciu potrzeb turysty

4) System informacji wizualnej

5) Zieleń wsi

 

Uczestnicy w ramach przydzielonych grup tematycznych sporządzili ocenę danego aspektu w postaci graficznej i opisowej, zwracając szczególnie uwagę na pozytywne i negatywne wartości zasobów wsi. W końcowej fazie warsztatów każda z grup prezentowała wyniki swojej pracy. Dokonana ocena stanu istniejącego dała zbiór rekomendacji dla władz oraz pomysłów na realizację niektórych przedsięwzięć.  Warsztaty trwały od 10.00 do 18.00.

Prezentacje:

1. Prezentacja I

PDFZoty Potok_warsztaty_.pdf (6,41MB)

Data publikacji: 14-09-2016 10:36 Opublikował(a): Administrator Strony
Data modyfikacji: 12-01-2018 10:17 Modyfikował(a): Administrator Strony
Wróć na początek strony