Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi
„Uczymy się od siebie”
„Naszym celem jest stworzenie platformy współdziałania na rzecz zachowania istniejących i tworzenia nowych istotnych wartości na polskiej wsi, w szczególności w sferach: tożsamości, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego, środowiska, rewitalizacji, zachowania dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania przestrzeni i krajobrazu wiejskiego, a także oddolnej aktywności mieszkańców wsi”.
(Punkt 2 Porozumienia Partnerskiego o utworzeniu PSORW)
11 marca 2013 r. w Strumieniu w województwie śląskim 36 wójtów i burmistrzów z 15 województw samorządowych kraju podpisało porozumienie o utworzeniu Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (PSORW).
Pomysł utworzenia Sieci zrodził się w październiku 2012 r. w Prószkowie (woj. opolskie) podczas obchodów 15-lecia Odnowy Wsi w Polsce. Wówczas zawiązała się grupa inicjatywna na czele z ówczesnym Wojewodą Opolskim, Ryszardem Wilczyńskim (złożona z gmin: Czarna Dąbrówka, Dzierżoniów, Gogolin, Gniewino, Popielów i Strumień). Formułą działania Sieci jest partnerstwo członków PSORW na rzecz upowszechniania i wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania rozwojem opartym na modelu partycypacyjnym oraz poszukiwanie nowych rozwiązań dla wsi i obszarów wiejskich. Członkowie Sieci wykorzystują i upowszechniają odnowę wsi, jako sprawdzoną ideę, metodę i proces rozwojowy polegający na wykorzystaniu zasobów i rewitalizacji przestrzeni wiejskiej oraz wzmacnianiu wiejskich społeczności lokalnych. Zakres i przedmiot współpracy jest ustalony szczegółowo w treści Porozumienia, do którego z biegiem czasu przystąpiło 47 gmin oraz trzech członków wspierających: Śląski Związek Gmin i Powiatów, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów oraz Fundacja Wspomagania Wsi. 16.02.2016 r. postanowieniem Prezydium PSORW powołano Radę Naukową Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Koordynację prac Rady powierzono dr hab. inż. Sylwii Staszewskiej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W sierpniu 2016 r. w Kamieniu Śląskim odbył się I Festiwal Tożsamości i Kultury Wsi Odnowionej pod patronatem Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi.
Wzrastające zainteresowanie poczynaniami PSORW-u, a także konieczność nadania Sieci osobowości prawnej, umożliwiające zwiększenie zakresu i efektywności działań, skutkowało podjęciem w 2015 roku decyzji o utworzeniu Stowarzyszenia pod nazwą „Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi”. 9 maja 2016 r. w gminie Międzylesie (woj. dolnośląskie) odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Na siedzibę Stowarzyszenia wybrano wieś gminy Gogolin - Kamień Śląski (woj. opolskie), wówczas jedną z kandydatek do Sieci Najciekawszych Wsi. Obecnie Stowarzyszenie zrzesza 31 gmin z całej Polski.
Utworzenie Porozumienia PSORW (11.03.2013 r.)
W dniu 11 marca 2013 r. w Strumieniu została powołana do życia nowa platforma wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie najlepszych praktyk dot. rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Na pierwszą Przewodniczącą Prezydium PSORW wybrano Annę Grygierek, Burmistrz Strumienia. Razem z nią w skład Prezydium weszli: Joachim Wojtala – Burmistrz Miasta Gogolin (woj. opolskie), Zbigniew Walczak – Wójt Gminy Gniewino (woj. pomorskie), Marian Buras – Wójt Gminy Morawica (woj. świętokrzyskie) oraz Marek Chmielewski – Wójt Gminy Dzierżoniów (woj. dolnośląskie).
Ponadto w poczet członków wspierających PSORW przyjęto Śląski Związek Gmin i Powiatów (który do końca 2013 r. będzie pełnił rolę sekretariatu Sieci, w tym prowadził jej stronę www) oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Wybrano również regionalnych koordynatorów Sieci, którzy będą odpowiedzialni m.in. za promowanie działań Sieci i poszerzanie jej składu o nowe gminy z terenu poszczególnych województw.
Fot. 1. Podpisanie porozumienia o powstaniu Sieci
Fot. 2. Sadzenie Dębu Odnowy Wsi, Centrum Integracji Społecznej w Pruchnej.
Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi to przestrzeń, w której poszczególne gminy będą mogły wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i praktyką. - Czasem szukamy daleko, a tak naprawdę dobre rozwiązania są blisko nas i trzeba z tego korzystać. Ta współpraca rodzi wiele możliwości. Gmina Strumień może do Sieci wiele wnieść, ale jeszcze więcej może się nauczyć od partnerów z całej Polski – mówi Burmistrz Strumienia Anna Grygierek.
- Taka wzajemna wymiana i współpraca sprawdza się w wymiarze międzynarodowym – podkreśla Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski i jednocześnie Wiceprezes ARGE (Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi) – Najważniejsza jest wymiana idei, bo dzięki niej dochodzi do postępu. Jedną z inicjatyw Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi będzie utworzenie Sieci Najciekawszych Wsi. W ten sposób mają zostać wyróżnione wsie dysponujące szczególnym zasobem kulturalnym, architektonicznym lub społecznym.
Podpisanie porozumienia o utworzeniu PSORW poprzedzone było sesją kreatywną, która odbyła się w auli gimnazjum w Strumieniu. Podczas sesji uczestnicy spotkania założycielskiego wspólnie z mieszkańcami gminy Strumień prezentowali ciekawe inicjatywy z terenu własnych gmin. We wtorek (12.03) wójtowie i burmistrzowie wzięli udział w konferencji pt. „Najlepsze praktyki w partycypacyjnym zarządzaniu gminą wspierającą lokalne procesy odnowy wsi”, która odbyła się w Gminnym Centrum Integracji Wsi w Pruchnej. Następnie odwiedzili miejscowość Drogomyśl, gdzie zapoznali się z miejscowymi inicjatywami oraz posumowali całe 2-dniowe spotkanie.
Dokumenty wewnętrzne PSORW:
Porozumienie Partnerskie o Utworzeniu Sieci podpisane w dniu 11 marca 2013 r. w Strumieniu