8 kwietnia 2016. w ramach VIII Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL, odbyła się w Centrum Kongresowym w Kielcach konferencja, poświęcona zagadnieniom powstającej Sieci Najciekawszych Wsi, kluczowego projektu koordynowanego przez Polską Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. W konferencji uczestniczyło blisko 200 osób, na czele z włodarzami 47 gmin, których wioski ubiegają się o uczestnictwo w Sieci Najciekawszych Wsi, a także przedstawiciele Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi.
Wśród zaproszonych gości obecny byli także: Dyrektor Biura Pomocy Technicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Rodzik, Naczelnik Wydziału Zabezpieczenia Społecznego i Aktywizacji Zawodowej Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolnej MRiRW Elżbieta Karnafel-Wyka, Posłowie na Sejm RP oraz Senatorowie RP. Obecni byli także eksperci pracujący nad SNW: dr inż. Sylwia Staszewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Magdalena Dej, pracownik Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie, przedstawiciele firmy Locativo sp. z o.o. z Krakowa Paweł Sawiński oraz Adam Kałucki. Obecni byli także przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Witold Magryś oraz Iwona Kłosowicz. W spotkaniu uczestniczyli również liderzy wiosek – kandydatów do SNW, którzy mieli okazję spotkać się z ekspertami, pracującymi nad Siecią.
Burmistrz Gogolina, Przewodniczący Prezydium PSORW Joachim Wojtala przypomniał w sposób chronologiczny o początkach, powstałej w 2013r. Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Wspomniał o istotnym wydarzeniu, jakim było w 2014r. podpisanie Porozumienia na rzecz utworzenia Sieci Najciekawszych Wsi. Ekspert PSORW, Poseł Ryszard Wilczyński zauważył, iż jednym z celów SNW jest dążenie do ochronienia najcenniejszych wsi w Polsce pod względem zasobów kulturowych, krajobrazu i tradycyjnych wiejskich wartości. Przypomniał, iżSNW adresowana jest do społeczności lokalnych i władz gminnych wsi o najcenniejszych walorach, które uświadamiają sobie wartość tych zasobów oraz potrafią o nich atrakcyjnie opowiedzieć i je odpowiednio udostępnić.
Lista miejscowości ubiegajacych się o włączenie do SNW - Gminy_SNW.pdf (200,31KB)
Dr inż. Sylwia Staszewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu omówiła proces tworzenia SNW, zarówno etapy zrealizowane jak i przyszłe projekty. Dr Magdalena Dej nawiązała do sieciowania produktu turystycznego, jakim ma być w przyszłości SNW, czyli skomercjalizowana oferta, oparta o rozproszoną strukturę podmiotów, atrakcji, miejsc, punktów obsługi i obiektów, funkcjonujących jako jedna spójna koncepcja, posiadająca wspólny, wiodący wyróżnik (markę).
Członek Prezydium PSORW Marek Chmielewski w podsumowaniu zauważył, iż SNW znajduje się na „ostatniej prostej” na drodze do pierwszych certyfikacji. Na zakończenie konferencji przekazano informację, iż na jesień br. planowane są warsztaty dla poszczególnych wiosek, kandydujących do SNW, które mają szanse zostać scertyfikowane już w 2017r.
Prezentacje:
1. Prezentacja Przewodniczącego Prezydium PSORW, Burmistrz Gogolina Joachima Wojtala - powstanie PSORW, Kielce, 8.04.2016 - Prezentacja PSORW_ KIELCE.pdf (1,26MB)
2. Prezentacja Sieć Najciekawszych Wsi – nowe podejście do kreowania produktu turystyki wiejskiej i metoda ochrony dziedzictwa kulturowego (Ryszard Wilczyński – Poseł na Sejm RP, ekspert PSORW), Kielce, 8.04.2016r. - SNW -nowe podejcie_Kielce 08.04.16.pdf (15,56MB)
3. Wysoka jakość turystyki wiejskiej - dobre projekty podstawą sukcesu (dr Magdalena Dej – pracownik Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie), Kielce, 8.04.2016r. - Wysoka jako turystyki wiejskiej_2.pdf (5,17MB)
4. Prezentacja firmy LOCATIVO "Sieć Najciekawszych wsi jako produkt turystyczny - Mapa Drogowa", Kielce, 8.04.2016r. - kielce poprawione.pdf (4,38MB)