W dniach 9-11 września 2013 r. w Gniewinie (powiat wejherowski, województwo pomorskie) odbyło się spotkanie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin członkowskich PSORW, tj. wójtowie i burmistrzowie z 26 gmin z terenu całego kraju. Gośćmi spotkania byli również p. Ryszard Stachurski, Wojewoda Pomorski oraz p. Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski, Wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE.
Fot. 1. Podpisanie Porozumienia o Współpracy w ramach Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi przez nowych członków. Od lewej - p. Robert Lorbiecki - zastępca Wojta Gminy Choczewo, p. Małgorzata Chrapek - Wójt Gminy Wieprz, p. Tadeusz Pogoda - Burmistrz Gminy Świecie, p. Piotr Długosz - Burmistrz Gminy Lwówek
Tematem przewodnim spotkania było „Menedżerskie zarządzanie a strategia rozwoju gminy” na przykładzie Gminy Gniewino oraz osobistych doświadczeń jej wieloletniego Wójta-Menedżera p. Zbigniewa Walczaka. W trakcie wizyt terenowych oraz w części plenarnej spotkania uczestnicy zapoznawali się z efektami realizacji wieloletniej strategii rozwoju Gniewina do roku 2010, nastawionej głównie na stworzenie wysokiej jakości infrastruktury stanowiącej bazę dla rozwoju gospodarczego oraz bardzo nowoczesnych obiektów sportowych, z których to Gniewino szczególnie zasłynęło, pełniąc funkcję centrum pobytowego reprezentacji Mistrzów Świata i Europy w Piłce Nożnej, tj. Hiszpanii w trakcie turnieju Euro 2012. Uczestnicy mogli również zobaczyć inwestycje mniejszej skali w infrastrukturze społecznej oraz turystycznej (m.in. wizyta w domach sołeckich w Mierzynie i Rybnie, zwiedzanie skansenu w Nadolu, zwiedzanie wieży widokowej Kaszubskie Oko).
W dniu 10 września w centrum Kultury w Gniewinie odbyło się spotkanie plenarne PSORW, podczas którego w poczet członków PSORW przyjęto 7 nowych gmin: Choczewo (woj. pomorskie), Jemielnica (woj. opolskie), Lwówek (woj. wielkopolskie), Pilchowice (woj. śląskie), Świecie (woj. kujawsko-pomorskie), Świerzawa (woj. dolnośląskie) oraz Wieprz (woj. małopolskie). Zgromadzeni na spotkaniu przedstawiciele gmin członkowskich PSORW zdecydowali również o wydłużeniu kadencji aktualnego Prezydium PSORW do końca roku 2014 r. zwracając się jednocześnie do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów o dalsze pełnienie funkcji Sekretariatu Sieci w analogicznym okresie czasu.
Fot. 2. Wizyta członków PSORW w Gminie Choczewo
Trzeciego dnia spotkania członkowie PSORW uczestniczyli w wizycie studyjnej po terenie nowoprzyjętej Gminy Choczewo (wizyta w Centrum Informacji Turystycznej, zwiedzanie Latarni Morskiej Stilo w Osetniku oraz wizyta w Lubiatowie). W trakcie spotkania miały miejsce również obrady Prezydium PSORW, które ustaliło m.in. harmonogram i tematykę kolejnych spotkań Sieci do końca 2014 r. (m.in. projekt Sieci Najciekawszych Wsi, ekonomia społeczna, oświata, polityka senioralne, wsie tematyczne), jak również szczegółowe zasady przyjmowania do Sieci kolejnych gmin.
Oto co o spotkaniu Sieci powiedzieli jego uczestnicy:
Jestem zachwycona wizytą w Gniewinie - gmina jest bardzo ciekawa, z profesjonalnym podejściem do zarządzania w sposób biznesowy. Każda gmina to firma, a tutaj nauczyliśmy się jak traktować gminy właśnie z takiej perspektywy. Osiągnięcia wójta Walczaka w zarządzaniu są tak duże, że na pewno będziemy brali z tego przykład. Bardzo dziękujemy za wspaniałe przyjęcie w tej wyjątkowej Gminie - mówiła p. Jolanta Zarzeka, Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów. - Idea sieci jest moim zdaniem bardzo dobra, ponieważ stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń. Każda gmina ma swoją specyfikę, każda ma swoje sukcesy i swoje problemy. W ramach sieci dzielimy się wiedzą o tych mocnych stronach i szukamy inspiracji do rozwiązywania problemów. Każde spotkanie sieci ma temat przewodni. Jeszcze w tym roku chcemy rozmawiać o oświacie, ekonomii społecznej i polityce senioralnej. Takie spotkania pokazują, że jesteśmy dla siebie nawzajem prawdziwą skarbnicą wiedzy i to właśnie jest wielką wartością sieci.
Fot. 3. Członkowie PSORW
P. Małgorzata Chrapek, Wójt nowoprzyjętej Gminy Wieprz tak komentowała spotkanie: Spotkanie Sieci było bardzo obfite w treści, zobaczyłam wiele dobrych elementów, które przynajmniej częściowo postaram się zrealizować we własnej gminie. Duże wrażenie wywarły na mnie domy sołeckie i ich funkcjonowanie, a także zaangażowanie sołtysów w swoją pracę. Niezwykłe są takie drobiazgi jak kwiaty, o które dbają sami mieszkańcy przez co integrują się ze swoją małą miejscowością i małą ojczyzną. Bardzo spodobała mi się w Gniewinie także organizacja transportu zbiorowego. Duże wrażenie zrobił na mnie również dobry system zarzadzania gminą. Wystąpienie Wójta Gniewina Zbigniewa Walczaka dotyczące strategii zarządzania było bardzo budujące. Wójt jest dobrym menedżerem Gminy, a co więcej ma także odpowiednich współpracowników, którzy sprawnie działają na wspólny sukces. Bardzo się cieszę, że Gmina Wieprz miała możliwość wstąpienia do Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi. Sieć taka niesie wiele pomysłów, a choć wiele dobrego już zrealizowaliśmy (np. w kwestii osób bezrobotnych), z pewnością część dobrych praktyk poznanych na spotkaniu w Gniewinie przeniosę na własny grunt.
Fot. 4. Wizyta w domu sołeckim w Rybnie
Spotkanie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi w komentarzu p. Ryszarda Wilczyńskiego, Wojewody Opolskiego:
Kolejne spotkanie PSORW jest bardzo ważne z tego względu, że organizowane było z wiodącym udziałem gminy członkowskiej, jaką jest Gniewino. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zupełnie szczególny przykład rozwoju gminy, która zaczynała w dramatycznie trudnej sytuacji upadku gospodarki socjalistycznej, ekstremalnego bezrobocia, problemów po zaniechaniu budowy elektrowni atomowej, w sytuacji, gdzie naprawdę nie było nic. Po dwudziestu kilku latach systematycznej pracy społeczności lokalnej pod kierownictwem wyjątkowego Wójta-menedżera p. Zbigniewa Walczaka, Gmina Gniewino osiągnęła bezprecedensowy sukces. Nie ma drugiej gminy wiejskiej, która mogłaby się poszczycić tak rozwiniętą infrastrukturą sportową, rekreacyjną i turystyczną. Oczywiście gmina przejdzie do historii jako centrum pobytowe drużyny Hiszpanii podczas Euro2012. Można więc powiedzieć, że Gniewino odniosło sukces w skali globalnej. Mimo to nie spoczywa na laurach. Stawia na partycypację społeczną i szeroko rozumiany rozwój społeczny, w czym inspiracją są metody funkcjonowania programu odnowy wsi.
Fot. 5 Niezwykłe przywitanie uczestników spotkania - flaga z logiem PSORW oraz flagi z herbami gmin członkowskich
W programie spotkania była również podróż studyjna do nadmorskiej gminy Choczewo, nowego członka Sieci. Gmina ta zamierza zmienić profil z gminy rolniczej na turystyczną. Kołem zamachowym lokalnej gospodarki ma być wykorzystanie 17 km słabo dostępnej plaży odgrodzonej od obszarów mogących stanowić zaplecze, 2 kilometrowej szerokości pasem lasów. Konwersja w kierunku gminy turystycznej nie będzie jednak prosta, ponieważ będzie wymagała bardzo wiele wysiłku w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji centrum wsi Choczewa, stworzenia sposobu przemieszczania się turystów na plażę. Podczas wizyty studyjnej członkowie Sieci mogli więc rozpoznać i omówić problemy rozwojowe Choczewa, a także wymienić pomysły na dalszy rozwój gminy.
W trakcie spotkania Sieci pracowało również Prezydium, które przygotowało ramowy program działania na przyszły rok. Jednym z założeń programu jest pogrupowanie członków Sieci w grupy problemowe – gmin zainteresowanych specjalizacją wsi (wsie tematyczne), gmin zainteresowanych budowaniem koszyka produktów, gmin z wyzwaniami demograficznymi, gmin, dla których wyzwaniem jest budowanie wysokiej jakości życia i jakości usług dla mieszkańców oraz gmin wykorzystujących zasób dziedzictwa kulturowego w ramach Sieci Najciekawszych Wsi. W przyszłym roku podczas spotkań Sieci będzie podjęta tematyka spójna z proponowanym podziałem m.in. wsi tematycznych, ekonomii społecznej, polityki senioralnej. Myślę, że każda gmina członkowska PSORW powinna odnaleźć się w planowanym spektrum zagadnień.
Fot. 6. Niezwykłe przywitanie uczestników spotkania - flaga z logiem PSORW oraz flagi z herbami gmin członkowskich
Materiały ze spotkania PSORW:
Prezentacja Gminy Wieprz - Prezentacja gminy Wieprz.pdf (1,34MB)
Prezentacja Gminy Świecie - Prezentacja gminy wiecie.pdf (3,03MB)
Prezentacja Gminy Jemielnica - Prezentacja gminy Jemielnica.pdf (5,84MB)