W dniach 12-13 maja 2014 r. w Morawicy (powiat kielecki, województwo świętokrzyskie) odbyło się spotkanie plenarne Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin członkowskich PSORW, tj. wójtowie i burmistrzowie z 23 gmin z terenu całego kraju. Tematem przewodnim spotkania było „Zarządzanie oświatą w małych i średnich gminach”na przykładzie Gminy Morawica oraz działań podejmowanych przez wieloletniego Wójta p. Mariana Burasa.
Spotkanie rozpoczęło się w Samorządowym Centrum Kultury od powitania uczestników spotkania przez p. Annę Grygierek, Przewodnicząca Prezydium PSORW oraz p. Mariana Burasa, Wójta Morawicy, członka Prezydium PSORW. w pierwszej części spotkania p. Marian Buras przedstawił prezentację Gminy-Gospodarza spotkania oraz najważniejsze informację dotyczące kwestii związanych z zarządzaniem placówkami oświatowymi. Następnie głos zabrali Dyrektorzy dwóch szkół znajdujących się na terenie gminy tj. p. Urszula Wróblewska, Dyrektor Zespołu Szkół w Bilczy oraz p. Jacek Kuzia, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, który wskazali najważniejsze osiągniecia swoich placówek oraz zasady ich organizacji.
Po części konferencyjnej Wójt Morawicy zaprosił uczestników do wizytacji obiektów edukacyjnych oraz najciekawszych miejsc w gminie. Uczestnicy odwiedzili m.in. szkoły w Bilczy, Morawicy oraz Lisowie, halę sportową przy szkole oraz kryta pływalnię. W dalszej części spotkania uczestnicy powrócili do Centrum, gdzie zaprezentowali się pozostali członkowie PSORW z województwa świętokrzyskiego – Gminy Bieliny oraz Zawichost, jak również gmina kandydująca do członkostwa w Sieci - Byczyna z województwa opolskiego. Po prezentacjach oraz dyskusji uczestnicy zostali zaproszeni przez Gospodarza do wizyty w remizie OSP w jednym z sołectw oraz do gospodarstwa agroturystycznego „Leśne Zacisze” w Lisowie.
Drugi dzień spotkania miał charakter konferencyjny, w spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście p. Bożentyna Pałka-Kałuba, Wojewoda Świętokrzyski, p. Grzegorz Świercz, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, p. Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski. W pierwszej kolejności głos zabrała p. Anna Grygierek, Przewodnicząca PSORW, która przedstawiła działania Sieci po roku od powstania. Następnie głos zabrała Pani Wojewoda Bożentyna Pałka-Kałuba, która podkreślała znaczenie idei zmiany mentalności i poszukiwanie liderów, co ułatwia prace samorządowcom oraz inspiruje i motywuje do działania, pozwala na poszukiwanie nowych rozwiązań i wpływa na aktywizacje grup społecznych. Pozwala to na wytyczanie nowych obszarów działalności, zwłaszcza, że aktywność społeczna jest w dalszym ciągu w Polsce zbyt mało doceniana. Rozwiazywanie ważnych i trudnych problemów jest łatwiejsze na terenach, gdzie aktywność społeczna jest podtrzymywana i należy robić wszystko by rozwijać ją w jak najszerszym aspekcie. W dalszej kolejności uczestników powitał na ziemi świętokrzyskiej Wicemarszałek p. Grzegorz Świercz, który podkreślał znaczenie tradycji, przynależności do lokalnej społeczności oraz zachowania dziedzictwa architektonicznego, kulturalnego, jak również kulinarnego.
Po wzstpieniach wprowadyajczch głos zabrał p. Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski, który przedstawił uczestnikom stan prac nad Siecią Najciekawszych Wsi. Wojewoda podkreślił znaczenie obecności Pani Wojewody Świętokrzyskiego oraz Pana Wicemarszałka ponieważ trudno sobie wyobrazić rozwój obszarów wiejskich oraz ochronę szeroko rozumianego dziedzictwa architektonicznego i kulturalnego bez zaangażowania tych instytucji. Projekt Sieci Najciekawszych Wsi jako markowy produkt turystyczny, który będzie realizowany jako projekt zamówiony przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa, dzięki czemu będzie możliwość wyłonić ok. 50 miejscowości , które będą miały w przyszłości szanse stać się członkami SNW. Następnie Wojewoda Opolski przedstawił uczestnikom założenia projektu utworzenia SNW podkreślając, żecelem utworzenia Sieci Najciekawszych Wsi jest zachowanie i wykorzystanie walorów wsi, na rzecz skoordynowanego rozwoju tych miejscowości w powiązaniu z generowaniem wysokojakościowej oferty pobytu oraz jej pozycjonowaniem na rynku usług turystycznych. Członkami Sieci Najciekawszych Wsi powinny być gminy posiadające wsie cechujące się wysokimi walorami dziedzictwa materialnego, ładu przestrzennego i krajobrazu lub atrybutami tradycyjnie pojmowanej wiejskości wraz z walorami ładu przestrzennego i krajobrazu, których jakość umożliwia osiągnięcie celu. Porozumienie jest otwarte dla gmin nie będącymi członkami PSORW, na których terenie są wsie o szczególnych walorach. Następnie przekazał głos p. Beacie Szybińskiej, Kierownikowi Zespołu Koordynacji KSOW w Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa, która przedstawiła wstępne zasady realizacji projektu wdrożeniowego.
Następnie doszło do podpisania Porozumienia na rzecz utworzenia Sieci Najciekawszych Wsi. Sygnatariuszami porozumienia zostało 14 gmin członkowskich PSORW (w kolejności alfabetycznej):
W skład Grupy Roboczej weszło 5 sygnatariuszy Porozumienia:p. Joachim Wojtala, Burmistrz Gogolina (Przewodniczący), p. Marek Chmielewski, Wójt Gminy Dzierżoniów, p. Sławomir Kopacz, Wójt Gminy Bieliny, p. Małgorzata Chrapek, Wójt Gminy Wieprz oraz p. Jacek Brygman, Wójt Gminy Cekcyn.
Po podpisaniu porozumienia zaprezentowała się kolejna gmina ubiegająca się o przyjęcie do PSORW - Gmina Dąbrowa z województwa kujawsko-pomorskiego, której przedstawiciel p. Wójt Marcin Barczykowski przedstawił osiągnięcia w aspekcie odnowy i rozwoju wsi. Po prezentacji członkowie PSORW podjęli uchwałę o przyjęciu Gminy Byczyna oraz Gminy Dąbrowa w poczet członków Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi.
Materiały konferencyjne:
Porozumienie na rzecz utworzenia Sieci Najciekawszych Wsi - Porozumienie na rzecz tworzenia SNW.pdf (189,44KB)
Prezentacja Gminy Bieliny - Gmina Bieliny.pdf (6,55MB)
Prezentacja Gminy Byczyna - Gmina Byczyna.pdf (2,14MB)
Prezentacja Gminy Dąbrowa - Gmina Dbrowa.pdf (6,39MB)
Prezentacja PSORW po roku - Historia PSORW.pdf (3,52MB)
Prezentacja projektu Sieci Najciekawszych Wsi - SNW.pdf (4,53MB)