1-2 lipca 2015r. w Hrubieszowie (woj. lubelskie) w odpowiedzi na zaproszenie p. Jana Mołodeckiego, Wojta Hrubieszowa odbyło się spotkanie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin członkowskich PSORW, tj. wójtowie i burmistrzowie z 20 gmin z terenu całego kraju. W spotkaniu uczestniczył także: p. Ryszard Wilczyński, Wojewoda Opolski, Wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE, a także przedstawiciele Fundacji Wspomagania Wsi - Członkini Zarządu Fundacji Justyna Duriasz-Bułhak oraz Krystian Połomski. W gronie uczestników (w roli obserwatora) byli również przedstawiciele Gminy Łodygowice oraz Gminy Zwierzyniec, którzy czynią starania by we wrześniu br. przystąpić do Sieci, a także Wójt Gminy Besko (woj. podkarpackie) – p. Mariusz Bałaban.
Tematem przewodnim spotkania członków PSORW były tym razem „Wioski tematyczne”. Uczestnicy dwudniowej wizyty w Hrubieszowie mieli okazję odwiedzić tzw. „Wioskę strachów” w Moroczynie oraz „Wioskę Gotów” w Masłomęczu. „Wioska strachów” działa przy świetlicy, w zabytkowym parku i przy ruinach dworu. Mieszkańcy Moroczyna to osoby z pasją, szczególnie aktywni. Aby mogła powstać „Wioska strachów”, począwszy od 2005r. złożyli 34 wnioski o dofinansowanie, z czego 20 zostało pozytywnie załatwionych. Łączna kwota dofinansowania, jaką zgromadzili mieszkańcy wioski to 312.160 zł. Wioski tematyczne to innowacyjny sposób na tworzenie lokalnego produktu turystycznego. Oferta wsi tematycznych pozwala przyciągnąć na tereny wiejskie turystów oraz zintegrować mieszkańców wsi. Zauważono, iż aktywizacja społeczno - kulturalna wsi zależy w głównej mierze od ludzi zamieszkujących dany obszar. Ich przedsiębiorczość, pomysłowość, umiejętność samoorganizacji współpracy w grupie jest fundamentem każdego przedsięwzięcia, mającego na celu rozwój wioski.
Podczas spotkania plenarnego poddano pod dyskusję konieczność sformalizowania Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi.Obecnie Sieć działa na podstawie Porozumienia Partnerskiego. Wraz z coraz bardziej zaawansowanymi pracami PSORW konieczne stało się przekształcenie Sieci z Porozumienia w Stowarzyszenie z osobowością prawną. Członkowie PSORW jednogłośnie głosowali za przekształceniem Sieci w Stowarzyszenie. Gotowy projekt Statutu Stowarzyszenia, do którego będą mogły przystępować gminy, spełniające określone wymogi, Prezydium przedstawi na kolejnym spotkaniu członków PSORW w Cekcynie.
Tworzenie „Sieci Najciekawszych Wsi” w Polsce to ciągle jedno z priorytetowych zadań zainicjowanych przez PSORW.Znaczenie tego przedsięwzięcia omówił wojewoda R. Wilczyński, który przedstawił także aktualne informacje na ten temat. 57 miejscowości ocenionych przez ekspertów posiada potencjał uczestnictwa w SNW. Kolejnym etapem dla tych wiosek będzie opracowanie i wdrożenie Planu Działania. Wioski, które nie są objęte projektami wdrożeniowymi FAPA czy też projektami regionalnymi mogą ubiegać się o sporządzenie raportu oceny potencjału miejscowości do uczestnictwa w SNW. Koszt certyfikacji wioski to kwota 6.000 zł. PSORW zawarła w tym celu porozumienie z Polskim Towarzystwem Geograficznym. Wojewoda poinformował także o wystosowaniu zaproszenia do gmin, których wsie mają potencjał uczestnictwa w SNW, do przystąpienia do Porozumienia na rzecz utworzenia Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce, zawartego w Morawicy w 2014r.
Podczas spotkania plenarnego do grona członków PSORW dołączyła w roli członka wpierającego, Fundacja Wspomagania Wsi. Przedstawicielami Fundacji na spotkaniu w Hrubieszowie byli Członkini Zarządu Fundacji, Justyna Duriasz-Bułhak oraz Krystian Połomski. Fundacja złożyła wniosek o przyjęcie do PSORW, a zarazem zgodnie z wymogami Porozumienia PSORW otrzymała dwie rekomendacja gmin członkowskich (Gmina Miejsce Piastowe oraz Gmina Dobrcz). Podczas krótkiej prezentacji, Fundacja przedstawiła swe dotychczasowe osiągnięcia oraz obszary, w których współpraca z PSORW stanie się niezwykle istotna. Misją Fundacji Wspomagania Wsi jest wspieranie rozwoju terenów wiejskich, w tym inicjatyw gospodarczych, społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi i małych miast oraz inicjatyw związanych z poprawą infrastruktury technicznej obszarów wiejskich.
Zgodnie z przyjętym planem działań na 2015r. kolejne spotkanie plenarne członków PSORW odbędzie się na przełomie września i października br. w Cekcynie (woj. kujawsko-pomorskie). Tematem przewodnim będzie „Turystyka wiejska” – jak zarabiać na turystyce”. Na zakończenie spotkania Przewodniczący Prezydium – Burmistrz Gogolina J. Wojtala zaprosił członków PSORW na ogólnopolską konferencję połączoną z prezentacją, która odbędzie się 17 września w Gogolinie pt. ”Możliwości zaspokajania potrzeb w zakresie polityki senioralnej – mieszkania serwisowane”.
Materiały do pobrania:
1. Ramowy program spotkania w Hrubieszowie - Ramowy program_1-2 lipca 2015r.pdf (364,81KB)
2. Prezentacja Fundacji Wspomagania Wsi, 1 lipca 2015r. - Fundacja Wspomagania Wsi_Hrubieszow.pdf (3,28MB)
3. Stan działań na rzecz utworzenia PSORW, 1 lipca 2015 r., Ryszard Wilczyński - Stan dziaa na rzecz utworzenia SNW.pdf (397,13KB)