Dane teleadresowe: Urząd Gminy Gierałtowice ul. Ks. Roboty 48 44-186 Gierałtowice
|
Wójt: Joachim Bargiel Położenie:
Liczba ludności: 11 328 |
Gmina Gierałtowice to miejsce wyjątkowe w skali całego kraju. Graniczy z obszarem, gdzie autostrada A4 krzyżuje się z autostradą A1 (węzeł Gliwice-Sośnica). Przecięcie tych dwóch arterii drogowych jest największym węzłem komunikacji drogowej w Polsce i Europie. Gierałtowice to jedna z większych gmin województwa śląskiego. Leży w samym jego centrum geograficznym. Administracyjnie należy do powiatu gliwickiego. Zajmuje obszar około 40 km 2, z czego ponad 53% to grunty rolne a 12% to lasy. W skład gminy Gierałtowice wchodzą cztery sołectwa: Chudów, Gierałtowice, Paniówki i Przyszowice. Miejscowości dzisiejszej Gminy Gierałtowice znajdowały się od zarania dziejów na pograniczu Ziemi Gliwickiej, Bytomskiej i Rybnickiej.
Fot. 1. Pałac w Przyszowicach, Gmina Gierałtowice
Środowisko kulturowe Gminy Gierałtowice to przykład występowania cennych obiektów i zespołów w skali regionu, a także wyraz harmonijnego procesu zmian w kształtowaniu przestrzeni kulturowej. Na szczególną uwagę w kontekście ponadlokalnym zasługują ruiny zamku w Chudowie, kompleks parkowo – pałacowy oraz drewniany spichlerz w Przyszowicach. Obiekty te posiadają walory historyczno – architektoniczne i poznawcze. Stanowią bardzo cenne elementy kulturowe w skali regionu i kraju.
Fot. 2. Urząd Gminy Gierałtowice
Wspomnieć należy również o licznych elementach środowiska kulturowego, w tym o budownictwie, nazewnictwie, tradycjach lokalnych i gwarze, które wpływają na utrzymanie tożsamości w regionie. Rolę małego muzeum pełni„Izba łod Starki” – bo taką dosłownie nazwę nosi Izba Regionalna w Chudowie powstała w ponad 100 letnim budynku tzw. Starej Szkoły. Twórcą „Izby” jest Pani Monika Organiściok finalistka konkursu „Po naszemu czyli po Śląsku” w edycji 1993 r.Zamek w Chudowie prawdopodobnie powstał pod koniec XVI wieku lub pierwszej połowie XVII wieku w stylu późnorenesansowym. Najstarszy przekaz źródłowy o Chudowie pochodzi z roku 1305. Obecnie ruinami zamku opiekuje się Fundacja „Zamek Chudów” dbająca o odbudowę i renowację istniejących zabytków. Ruiny zamku, jak również znajdujące się nieopodal niego inne zabytki, pełnią na terenie gminy ważną funkcję turystyczno- kulturalną. W odbudowanej baszcie zamkowej (na wszystkich kondygnacjach) znajduje się muzeum, z bardzo interesującymi zbiorami, które jest licznie odwiedzane przez turystów z najodleglejszych krańców Polski, jak i z za granicy.
W Izbie Regionalnej zgromadzono liczne eksponaty XIX i XX wiecznych przedmiotów użytkowych służących naszym pradziadkom i prababciom. Większość eksponatów pochodzi z domu Pani Moniki, jednak bardzo wiele przedmiotów przekazali również mieszkańców wsi. Wszelkie podarowane przedmioty wraz z ich właścicielami są wpisane do specjalnego rejestru tak, aby potomni wiedzieli, kto jest darczyńcą eksponatu. Projekt ,,Izba od Starki" zwyciężył w kategorii ,,Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" w edycji 2005r konkursu ,,Piękna Wieś Województwa Śląskiego". W 2011r. doceniono nasza atrakcję podczas ogólnopolskiego konkursu "Oskary Ludowe". Słuchowisko z opowieściami Pani Moniki otrzymało wyróżnienie w kategorii wydawnictw.
Na wniosek Klubu Abstynentów Stokrotka w porozumieniu z Urzędem Gminy Gierałtowice, Nadleśnictwem Rybnik i Leśnictwem Oczków w Dębieńsku rozpoczęto wytyczanie tras rowerowych w Gminie Gierałtowice i Gminach ościennych. Fundusze na ten cel Klub Abstynentów Stokrotka uzyskał w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Działaj Lokalnie”, realizowanego wspólnie z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Forum Młodzieży Samorządowej w Gierałtowicach jako Lokalnej Organizacji Grantowej. W latach 2005-2006 w Gierałtowicach oznakowano ponad 38 km tras rowerowych, dwa miejsca postojowe wyposażone w kręgi do rozpalania ognia i wiaty. Od tej pory cyklicznie dwa razy w roku organizowane są dla wszystkich miłośników turystyki rowerowej Rodzinne Rajdy – Wiosenny i Jesienny.
Największą atrakcją sportowo-rekreacyjną jest Gminna Kryta Pływalnia WODNIK. Na terenie obiektu znajduje się: tunel wodny,cztery wanny spa, grota solna oraz63 metrowa zjeżdżalnia. Szkoły w naszej gminie posiadają Nowoczesne Kompleksy Boisk Szkolnych a sala gimnastyczna w zespole szkół w Gierałtowicach wyposażona jest w Ściankę Wspinaczkową.
W 2005 roku Gmina otrzymała wyróżnienie za modernizację oświetlenia budynku pałacowego w Przyszowicach. Ogólnopolski konkurs został zorganizowany przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza, redakcję Gazety Samorządu i Administracji, Agencję SOMA, Narodową Agencje Poszanowania Energii SA i redakcję Polskich Dróg.
W 2005 roku Gmina Gierałtowice po raz drugi znalazła się w złotej setce samorządu, na 45 miejscu utrzymując ponad 30% udział wydatków inwestycyjnych budżetu gminy na 1 mieszkańca.
Fot. 3. Zamek w Chudowie
W kategorii gmin poniżej 70 tys. mieszkańców zdobyła tytuł "Najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2007 r" w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Agencje Soma, Narodową Agencję Poszanowania Energii SA i redakcję „Polskich Dróg”. Znalazła się w gronie laureatów konkursu "Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2009 roku" w kategorii "Kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic" oraz w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu” Gmina Gierałtowice została jednym z laureatów Śląskich Oskarów. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom, które w szczególny sposób zaistniały w województwie śląskim.
W rankingu podsumowującym inwestycje samorządów w sport i kulturę fizyczną w latach 2007 – 2009 w kategorii gminy wiejskie Gmina Gierałtowice otrzymała VIII miejsce . Wyżej wymieniony ranking obejmował wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca w dziale klasyfikacji budżetowej kultura fizyczna i sport.
Gmina Gierałtowice i Wójt Gminy Joachim Bargiel otrzymali wyróżnienie w kategorii Inwestor Obiektów Sportowych i rekreacyjnych za inicjatywę budowy pływalni krytej oraz za całokształt działalności na rzecz rozwoju sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej
Rozwój gminy Gierałtowice skoncentrowany jest wokół trzech zasadniczych obszarów:
1.Infrastruktury technicznej
2.Rolnictwa i jego otoczenia
3.Turystyki i rekreacji
Najważniejszymi działaniami gminy są:
Fot. 4. Boisko wielofunkcyjne w gminie