Dane teleadresowe: Urząd Gminy Gniewino ul. Pomorska 8 84-250 Gniewino www.gniewino.pl |
Wójt: Zbigniew Walczak Członek Prezydium PSORW Położenie:
Liczba ludności: 7 268 |
Gmina Gniewino położona jest w sąsiedztwie plaż Bałtyku (chociaż nie posiada dostępu do morza) oraz aglomeracji gdańskiej, na którą składają się przede wszystkim sąsiadujące ze sobą miasta połączone trasą szybkiej kolei miejskiej. To tam dojeżdża codziennie zdecydowana większość pracujących mieszkańców gminy oraz uczącej się młodzieży. Najbliżej położone miasto – Wejherowo jest odległe ok. 15 km od granic gminy, natomiast stolica całego regionu – Gdańsk to ok. 70 km w jedną stronę.
Gmina Gniewino charakteryzuje się bardzo dużymi walorami przyrodniczymi, czego wyrazem są liczne formy ochrony przyrody utworzone w granicach gminy:
- rezerwat przyrody Długosz Królewski w Łęczynie;
- Choczewsko-Saliński Obszar Chronionego Krajobrazu;
- Obszar Chronionego Krajobrazu Pradolina Łeby-Redy;
- projektowany obszar Natura 2000 „Opalińskie Buczyny”
Środowisko naturalne na terenie gminy nie jest obciążone skażeniami, a ukształtowanie terenu (wzgórza i bardzo duże różnice wysokości) ma charakter wręcz unikalny dla tego regionu.
Wśród 4 gminnych jezior znajduje się jedno z większych w tym rejonie – Jezioro Żarnowieckie (1431 ha), wykorzystywane
w pracy pobliskiej elektrowni wodnej, a także przez rybaków i wędkarzy (podjęto prace w celu odtworzenia jego zasobów ryb, zwłaszcza węgorza). Pozostałe jeziora są mniejsze i bardziej zaciszne, ich woda jest wolna od zanieczyszczeń chemicznych.
Fot. 1. Widok z lotu ptaka na gniewińskie centrum sportowe
Specyfiką gminy Gniewino jest bardzo silny wpływ interwencji państwowych na jej gospodarkę przed 1989r. Większość terenów rolnych stanowiły PGR-y, w których pracowali mieszkańcy. Kolejnym czynnikiem, który kształtował gminę była budowa Elektrowni Wodnej Żarnowiec oraz Elektrowni Jądrowej. Te inwestycje znacznie przekształciły jej krajobraz oraz przyczyniły się do znacznego napływu mieszkańców – pracowników budowlanych. Po latach gwałtownej industrializacji, przerwano budowę elektrowni jądrowej oraz zamknięto PGR-y. Gmina została dotknięta olbrzymim bezrobociem i potrzebowała nowej strategii rozwoju uwzględniającej fakt, że pod względem społecznym nie są to tereny ani o tradycjach w pełni rolniczych ani też poprzemysłowych. Dlatego też postawiono na współpracę z dużymi inwestorami z zakresu energetyki lub przetwórstwa spożywczego, na rozwój infrastruktury sportowej, rekreacyjnej i turystycznej oraz, po wstąpieniu do Unii Europejskiej, na pozyskiwanie funduszy strukturalnych na odnowę i rozwój wsi. Dzięki tym wysiłkom stworzyła ona atrakcyjną ofertę stanowiącą uzupełnienie pobliskich miejscowości nadmorskich o wypoczynek aktywny, mniej zależny od warunków pogodowych.
Proces odnowy wsi w gminie Gniewino rozpoczął się po przemianach demokratycznych w Polsce 1989/90r. Droga, którą przebyła gmina Gniewino od tamtego czasu jest bardzo długa. W roku 1990 była to jedna z najbiedniejszych gmin, po przerwaniu budowy elektrowni jądrowej przypominająca opuszczony plac budowy. Głównym problemem było załamanie lokalnej gospodarki – niemal w 100% związanej z przerwaną inwestycją. Większość mieszkańców straciła pracę, zamknięto podstawowe obiekty użyteczności publicznej (które wg planów miały być utrzymywane przez elektrownię), a istniejąca infrastruktura była najczęściej w złym stanie technicznym.
Głównym celem samorządu gminy stało się polepszenie warunków życia mieszkańców poprzez wykreowanie nowych źródeł stabilnego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego, w oparciu o zasoby lokalne i szanse stworzone przez przemiany demokratyczne i integrację europejską. Celem pośrednim był wszechstronny rozwój infrastruktury technicznej i usługowej dla mieszkańców i turystów. Naszym bogactwem stały się zasoby odnawialnych źródeł energii. Funkcjonuje tutaj przecież największa polska elektrownia szczytowo-pompowa. W krótkim czasie koło Gniewina powstała też jedna z pierwszych w Polsce siłowni wiatrowych, korzystająca z bardzo dużej wietrzności tych terenów, a obecnie jest już cała farma wiatrowa (21 wiatraków), w obiektach użyteczności publicznej zainstalowano kolektory słoneczne oraz kotłownie na biomasę. W gminie prowadzi się też uprawę wierzby energetycznej. Gmina Gniewino przystąpiła do Porozumienia Burmistrzów. Niedawno rząd polski powrócił do planów budowy elektrowni jądrowej, a w 2009r. gmina Gniewino zorganizowała na ten temat konferencję z udziałem gości z Hiszpanii, Holandii i Węgier. Kontakty z nimi podtrzymywane są do dziś.
Fot. 2. Gniewińskie centrum sportowe
Rozpoczęto współpracę z inwestorami przybywającymi do utworzonej w miejscu zlikwidowanej budowy elektrowni jądrowej specjalnej strefy ekonomicznej. Wybudowano dużą, nowoczesną szkołę co pozwoliło na zlikwidowanie placówek funkcjonujących w starych, niespełniających norm technicznych obiektach. Powstał nowy ośrodek zdrowia z nowoczesnym centrum rehabilitacji. We współpracy z miejscowymi inwestorami powołano do życia „Pakt na rzecz zatrudnienia i rozwoju”, który sprawdził się jako program ograniczania bezrobocia (spadek z 28% jeszcze 10 lat temu do 10% obecnie). Największym sukcesem w tej dziedzinie było pozyskanie norweskiego inwestora, który wybudował w Gniewinie jedną z największych polskich fabryk produkujących konserwy rybne i dał miejsca pracy.
Gmina Gniewino odegrała rolę w powołaniu Pomorskiego Stowarzyszenia Gmin Wiejskich, które w 2000r. otworzyło w Brukseli swoje biuro regionalne (ponieważ było to jeszcze przed przystąpieniem Polski do UE, istniało tam jeszcze tylko jedno inne polskie biuro tego typu). Obecnie biuro to stało się oficjalnym biurem całego województwa pomorskiego.
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej Gmina Gniewino stała się liderem w realizacji projektów rozwojowych (1 miejsce w województwie pomorskim wśród gmin wiejskich w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich, a 16 na prawie 1600 gmin wiejskich w całej Polsce). Gmina realizuje projekty rozwojowe finansowane ze wszystkich funduszy europejskich.
W 2007r. otwarto kompleks turtystyczno-rekreacyjny “Kaszubskie Oko” z wieżą widokową, restauracją, polem do mini-golfa, makietami dinozaurów itp. Cały ten teren powstał na zdewastowanym obszarze przekształconym w ogród w kształcie wielkiego oka. Rozpoczęło to boom turystyczny w Gniewinie (100 tys. turystów każdego roku). Kompleks otrzymał nagrodę architektów polskich oraz nagrodę w polskim konkursie odnowy wsi. W tym samym roku w Gniewinie otwarto także nowoczesną salę kinową i bowling.
Postanowiono także postawić na rozwój sportu – wybudowano stadion z pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim i urządzeniami lekkoatletycznymi a następnie pierwszą w województwie pomorskim krytą pływalnię na terenach wiejskich. W kolejnych latach pojawiły się 2 dodatkowe boiska treningowe ze sztucznym oświetleniem, hala sportowa oraz hotel pobytowy. Kompleks uzyskał tytuł „Obiekt Sportowy Roku” Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej, a Gniewino zostało wybrane przez UEFA jako jedno z centrów pobytowych na mistrzostwa Euro 2012. Trenowała tu i obroniła tytuł reprezentacja obecnych mistrzów Europy i Świata - Hiszpanii.
Fot. 3. Panorama Gniewina
Fot. 4. Wieża widokowa „Kaszubskie Oko", na pierwszym planie szachy ziemne
Gmina Gniewino ma stać się terenem wyspecjalizowanym w świadczeniu usług rekreacyjnych, sportowych i pobytowych. Korzystając ze swojego położenia, walorów przyrodniczych będzie doskonałym zapleczem dla pobliskich kurortów nadmorskich, których atrakcyjność turystyczna jest ograniczona niepewnością warunków pogodowych.
Uważamy, że energetyka będzie jednym z głównych wyzwań przyszłości na naszym terenie. Stąd zaangażowanie Gminy Gniewino w tematykę energii odnawialnej, dialog o energetyce jądrowej. Na tym terenie przydzielono też koncesje na poszukiwanie gazu ziemnego i ropy naftowej. Gmina Gniewino przygotowuje w najbliższej przyszłości do realizacji projekt pn. „Dom Planety”. Będzie to centrum interaktywnej edukacji nt. energetyki, począwszy od fizycznego występowania energii w naturze, poprzez historię pozyskiwania energii przez człowieka aż po wyzwania przyszłości związane z wyczerpaniem się złóż surowców kopalnych, efektem cieplarnianym, niezbędnymi zmianami naszych postaw i innowacjami. Będzie to obiekt wyposażony w unikalne eksponaty demonstrujące nowoczesną wiedzę na każdy z powyższych tematów. Gmina Gniewino pracuje nad tym projektem od kilku lat, posiadamy już uzbrojony i przygotowany pod inwestycję teren, projekt architektoniczny i projekty wyposażenia. Uzupełnieniem atrakcji „Domu Planety” będzie kolejka linowa i stoki narciarskie na miejscowych stromych i niezwykle malowniczych wzgórzach. Natomiast największym projektem, nad którym pracujemy od 2004r. jest połączenie Jeziora Żarnowieckiego z Morzem Bałtyckim kanałem żeglownym dla jachtów. Na Jeziorze Żarnowieckim już zbudowaliśmy szereg nowoczesnych przystani, które będą rozbudowywane. Budowa kanału została wpisana na nasz wniosek do projektu aktualizacji strategii województwa pomorskiego.
Najbardziej interesującymi nas zagadnieniami jako przedmiot wymiany doświadczeń są kwestie społeczne:
- aktywizacja mieszkańców w procesie odnowy i rozwoju wsi,
- współpraca samorządu z mieszkańcami
w poprawianiu warunków życia na wsi,
- modele efektywnej komunikacji
z mieszkańcami,
- edukacja obywatelska, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego,
- tworzenie i pielęgnowanie poczucia tożsamości i wspólnoty mieszkańców, ich przywiązania do rodzinnych miejscowości,
- partnerstwo samorządu z mieszkańcami
w kształtowaniu przestrzeni publicznej na wsi,
- animacja życia kulturalnego, sportowego razem z mieszkańcami,
- wspomaganie społeczności lokalnej
w lepszym rozwiązywaniu problemów wykluczenia społecznego, w przystosowaniu się do wymogów stawianych przez globalizujący się świat XXIw.
O Wójcie:
Urodzony 30 maja 1956r. w Choczewie (woj. pomorskie). Magister nauk politycznych (1988, Akademia Nauk Politycznych w Warszawie), uczestnik podyplomowego studium pn. „Strategie rozwoju lokalnego – zarządzanie projektami UE” (2000, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). W latach 1981-1988 I Sekretarz KG PZPR w Choczewie. Od 1988r. naczelnik, a od 1990r. nieprzerwanie wójt gminy Gniewino. W roku 1999 został wybrany na prezesa zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Gmin Wiejskich (organizacji zrzeszającej wówczas ok. 70 gmin województwa pomorskiego).
W czasie swojej kadencji doprowadził do otwarcia biura Stowarzyszenia w Brukseli, było to wówczas pierwsze takie biuro polskiej organizacji pozarządowej i drugie polskie biuro regionalne. W późniejszym okresie stało się ono oficjalnym biurem województwa pomorskiego.
W roku 2000 uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Pracował
w Komisji Budżetowej.
Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (1984r.) za całokształt pracy na rzecz gminy Choczewo, Srebrnym Krzyżem Zasługi (1997r.) za całokształt pracy na rzecz gminy Gniewino, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” (1997r.), Odznaką Honorową „Za działalność dla oświaty” (2000r.).
W związku z sukcesem gminy jakim było stworzenie jedynego na terenach wiejskich Centrum Pobytowego UEFA Euro 2012™ i goszczenie w nim mistrzowskiej reprezentacji Hiszpanii, Zbigniew Walczak uznany został jednym z „50 najbardziej kreatywnych w biznesie” wg branżowego miesięcznika marketingu BRIEF (luty 2013).