Dane teleadresowe: Urząd Gminy Morawica ul. Kielecka 38 26-026 Morawica www.morawica.pl
|
Wójt: Marian Buras Położenie:
Liczba ludności: 15 129 |
Gmina Morawica - malowniczo położona w centrum województwa świętokrzyskiego swoim obszarem obejmuje północną część Niecki Nidziańskiej. Zajmuje powierzchnię 140,45 km2, z czego 40 km2 stanowią lasy i grunty leśne (około 29%). Sąsiaduje z parkami krajobrazowymi na Ponidziu i w Górach Świętokrzyskich, a na jej terenie znajduje się rezerwat przyrody "Radomice" z kompleksem lasów cisowych oraz podziemne źródła wód mineralnych. Gmina graniczy bezpośrednio z miastem Kielce oraz gminami: Daleszyce, Pierzchnica, Chmielnik, Kije, Sitkówka-Nowiny i Chęciny. Po 1 stycznia 1999 roku weszła w skład powiatu kieleckiego. Gmina Morawica to 24 sołectwa. mina Morawica stanowi węzeł komunikacyjny, w którym zbiegaj a się drogi do Kielc, Pińczowa, Kazimierzy Wielkiej, Buska Zdroju, Tarnowa, Chęcin oraz do Sitkówki-Nowiny. Korzystne położenie gminy wobec miasta wojewódzkiego, tras komunikacyjnych i dobra infrastruktura techniczna oraz promocja gminy przynoszą znakomite efekty w staraniach o przyciągnięcie tu inwestycji krajowych i zagranicznych. Przypływ nowych przedsiębiorstw powoduje stały wzrost gospodarczy gminy.
Specyfiką gminy jest rozwój budownictwa mieszkaniowego tworzenie dobrego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego
Fot. 1. Widok na wzgórze z kościołem Wszystkich Świętych w Brzezinach
Fot. 2. Boisko sportowe w gminie
Fot. 3. Widok na Gminę z lotu ptaka
Kierunki rozwoju
Gmina Morawica buduje społeczeństwo obywatelskie. Na tym terenie – oprócz 13 jednostek OSP na terenie gminy Morawica funkcjonuje 18 stowarzyszeń. W 2012 roku Gmina Morawica przekazała na realizację zadań dla stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy środki finansowe na następujące działania:
• organizacja świetlic
o charakterze kulturalno – edukacyjno - sportowym – 62.000,00 zł
• organizacja spotkań kulturalnych m.in. „Spotkania z człowiekiem” – 1.800,00 zł
• organizacja letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (warsztaty muzyczne dla dzieci
i młodzieży z gminy Morawica) – 10.000,00 zł
• organizacja letnich zajęć dla dzieci „Wioska Indiańska”
w Zaborzu – 10.000,00 zł
• Wsparcie sportu – „W zdrowym ciele zdrowy duch – rywalizacja sportowa sposobem na zdrowy rozwój” – 120.000,00 zł
• Stypendia sportowe – 40.000,00 zł
• promocja sportu motorowego – 4.000,00 zł
• prowadzenie 5 tzw. „małych szkół” oraz 8 punktów przedszkolnych – 2.198.342,48 z
Oświata
W gminie Morawica funkcjonuje 10 szkół podstawowych (5 szkół prowadzonych przez samorząd oraz 5 tzw. „małych szkół” prowadzonych przez stowarzyszenia),
4 gimnazja (w Bilczy, Brzezinach, Morawicy, Obicach) oraz Policealna Szkoła Medyczna w Morawicy.
W gminie Morawica dostęp do edukacji przedszkolnej mają zapewniony wszystkie dzieci. Przy wszystkich szkołach na terenie gminy działają punkty przedszkolne, zaś przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy działa Przedszkole Samorządowe. Łącznie
w gminie Morawica, w roku szkolnym 2011/2012 do przedszkoli uczęszczało 383 dzieci.
W 2008 r. gmina otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki do utworzenia punktów przedszkolnych. Projekt trwał przez 2 lata. Od 2010 r. przedszkola są finansowane ze środków pochodzących z budżetu gminy.
Kultura
W gminie Morawica kultywowanie tradycji ludowych jest ważnym elementem życia społecznego. Bogata spuścizna artystyczna twórców pochodzących z tego regionu jest fundamentem dla działających w tej sferze mieszkańców. Dorobek literacki pozostawiony przez ludzi takich jak: Halina Szelestowa, Feliksa Gajda, Tomasz Gajda stał się inspiracją zarówno dla licznie działających tu zespołów folklorystycznych („Brudzowianki”, „Brzezinianki”, „Nidzianecki”, „Drochowianki”, „Łabecanki”, „Wolanecki”, „Zaborzanki”) jak i zespołów przyszkolnych: wokalnego - „Małe Wolanecki" z Dębskiej Woli i wokalno – tanecznego „Brzezina" z ZS w Brzezinach.
Wśród dzisiejszych twórców ludowych niewątpliwie wszechstronną osobą o szerokim wachlarzu umiejętności jest Cecylia Korban - poetka ludowa, pieśniarka, wikliniarka, ale przede wszystkim artystka silnie zaangażowana w wierny przekaz ludowy.
Na terenie gminy działa znana i ceniona Rodzinna Kapela Korbanów z Dębskiej Woli, której przewodniczy Feliks Korban- ojciec, akordeonista akompaniujący wszystkim zespołom folklorystycznym z terenu gminy Morawica i nie tylko.
W 2010 roku w gminie powstał wokalno - instrumentalny zespół folkowy "Morawianie", który w repertuarze wykonywanych utworów zawiera ludowe akcenty.
Ludowe stroje, teksty i dźwięki to nie jedyne elementy kultury w gminie Morawica. Bardzo liczną grupę stanowią tu twórcy trudniący się garncarstwem, rzeźbą, wikliniarstwem, a także malarstwem oraz poezją. W tej ostatniej dziedzinie aktywność jest poparta licznie wydanymi publikacjami tj. tomiki poezji, czy śpiewniki.
Niewątpliwie na cały dorobek kulturowy w gminie Morawica wpłynęły działania znanych postaci historycznych i twórców ludowych. To stąd, z rodzimej Bilczy, wywodzi się Ks. Piotr Ściegienny, dla wielu symbol walki o równość i wolność, o godne życie chłopów na wsi. Wśród nieżyjących już twórców wymienić należy rzeźbiarza – Józefa Piłata, Juliana Smugę.
Obok tradycyjnych form rozwoju kultury na terenie gminy istnieje szeroka oferta edukacji artystycznej. W Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy istnieją dwa zespoły tańca nowoczesnego PIRAMIDA I RE - FLEX, które są laureatami prestiżowych nagród w konkursach w kraju i za granicą. Również w Zespole Szkół w Bilczy działa zespół taneczny, który rozwija umiejętności najmłodszych.
Utalentowana młodzież zasila szeregi Młodzieżowej Orkiestry Dętej, która od lat oferuje młodym muzykom bezpłatną naukę, występy i koncerty w całej Polsce.
Gospodarka
W gminie Morawica działalność gospodarczą prowadzi ponad 1000 podmiotów gospodarczych. Przeważają firmy jedno lub kilkuosobowe, często rodzinne. Dominującą dziedziną działalności są usługi i handel. Firmy usługowe zajmują się głównie działalnością budowlaną i spożywczą. Przybywa również małych firm transportowych. Na terenie gminy Morawica istnieje również kilkanaście dużych zakładów produkcyjnych. Największymi pracodawcami na terenie gminy pozostają wciąż jednak Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy oraz Kopalnia Wapienia „Morawica” S.A.
Na terenie gminy Morawica rozwijają się bardzo energicznie firmy zdobywające z powodzeniem również rynki zagraniczne. Przykładem jest tutaj Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „Poldaun” Sp. z o.o., które od wielu lat sprzedaje swoje wyroby pościelowe do Austrii, Niemiec i Japonii.
Gmina Morawica znana jest także ze swojej oferty dla inwestorów. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostaje ok. 80ha gruntów przeznaczonych pod budownictwo przemysłowe i usługowe. Cieszą się one dużym zainteresowaniem ze względu na uzbrojenie w infrastrukturę techniczną, dobrą lokalizację i przynależność do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, która daje przedsiębiorcom możliwość częściowego zwolnienia z podatku dochodowego. Warto wspomnieć, że wśród nowych inwestorów sąznane firmy polskie i zagraniczne: Lafarge SA, MidrocAlucrom, Skanska SA, HydrosolarGroup, NordiskaEkofiber, Komandor SA, Hercu Pneumatic, Producent Styropianu Genderka.
Od 2000 roku działa na terenie gminy Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Morawica. Jest ono sposobem na aktywizację przedsiębiorców do działań na rzecz społeczności lokalnej. Jednocześnie daje samym przedsiębiorcom wymierne korzyści tj. ochrona i reprezentacja interesów branżowych, przeciwdziałanie przejawom nieuczciwej konkurencji, popularyzacja i promocja produktów oraz usług oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców, popularyzacja projektów innowacyjnych.
W gminie Morawica corocznie od roku 1996 przyznawane są statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Kowala. Jest to najstarsza w regionie świętokrzyskim nagroda dla przedsiębiorców. Nagrodę taką otrzymują właściciele firm, którzy tworzą nowe miejsca pracy; stale rozwijają własną działalność dążąc do poprawy jakości oferowanych wyrobów i usług oraz swojej pozycji na rynku; angażują się w życie lokalnej społeczności poprzez wspieranie sportu, kultury czy szkolnictwa na terenie gminy. Co 5 lat przyznawana jest „Diamentowa Odznaka” dla firmy, która charakteryzuje się nieustającym rozwojem, tworzeniem nowych miejsc pracy, a przy tym wspieraniem wszelkich inicjatyw podejmowanych przez samorząd lokalny.
W kapitule przyznającej nagrody zasiadają przedstawiciele urzędu gminy, stowarzyszenia przedsiębiorców oraz przedstawiciele społeczności tj. radni.
Fot. 4. Widok na kościół św. Mikołaja w Lisowie
Fot. 5. Zagraniczna współpraca Gminy
Współpraca krajowa i zagraniczna
Gmina Morawica ściśle współpracuje z innymi samorządami, zarówno w Polsce (Krapkowice, Zabierzów, Stawiguda, Andrychów, Sitkówka – Nowiny, Chęciny) jak i za granicą (Hillsboro
i Camas – USA, Herolzheim – Niemcy, Bałaniwka – Ukraina, Priverno – Włochy, Bratysława, Raca - Słowacja). W ramach współpracy organizowane jest obóz językowy oraz wymiany kulturalno – edukacyjne np. strażaków, artystów, zespołów, samorządowców).
Zagadnienia interesujące gminę
Poszukiwanie rozwiązań gospodarczych, współpraca samorządu z obywatelami, oświata, kultura, sport.
Kluczowe osiągnięcia
Spośród licznych nagród, certyfikatów i wyróżnień gminy Morawica wymienić można chociażby:
1. Gmina Jakich Mało ’96 dla Gminy Morawica za szczególne osiągnięcia w podnoszeniu jakości i efektywności usług dla mieszkańców w dziedzinie KULTURA/OŚWIATA – Warszawa 24 października 1996 r.
2. Dyplom dla Gminy Morawica za zajęcie I miejsca w kategorii Gmin Wiejskich w konkursie na najbardziej Ekologiczną Gminę województwa kieleckiego – Kielce, grudzień 1997 r.
3. Konkurs Osiągnięć Gospodarczych COP ’97. Nagroda w kategorii „Osiągnięcia Gmin” dla Gminy Morawica za kampanię Promocyjną. Świętokrzyska Agencja Rozwoju Regionu.
4. Agencja Rozwoju Komunalnego dla Gminy Morawica za zajęcie I miejsca
w konkursie – „Zagospodarowanie przestrzenne i systemy zabezpieczeń na wypadek klęsk żywiołowych” organizowanym w ramach II Międzynarodowych Targów Technologii dla Miast i Gmin EUROCITY ’98 – Warszawa 26 luty 1998 r.
5. Certyfikat Gmina przyjazna środowisku dla Gminy Morawica przyznany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego – Warszawa 15 grudnia 1999 r.
6. Dyplom Złotej Setki Samorządów ‘2001 Centrum Badań Regionalnych Dziennika Rzeczypospolitej dla Gminy Morawica
w uznaniu za inwestycje w rozwój lokalny
w latach 1998 – 2000 – Warszawa 31 maja 2001 r.
7. Dyplom uznania dla Urzędu Gminy
w Morawicy za udział w Programie Partnerstwa dla Samorządu Terytorialnego (1998 – 2001) finansowym przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego (USAID) – Kielce 11 grudnia 2001 r.
8. Dyplom uznania od Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej dla Urzędu Gminy Morawica za szczególną aktywność w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego – Kielce 14 marca 2002 r.
9. Zakwalifikowana do grona Gmin Liderów przez Związek Gmin Wiejskich RP – 2002 r.
10. Finalista Konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Nasza Gmina w Europie” – 2003 r.
11. Tytuł Lidera zarządzania w samorządzie lokalnym 2004 dla gminy Morawica
w kategorii Prorozwojowy samorząd przyznany przez: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unię Miasteczek Polskich.
12. Certyfikat Samorząd inwestujący
w nowoczesne zarządzanie dla Urzędu gminy Morawica przyznany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 23 czerwca 2004.
13. Dyplom dla Wójta Mariana Burasa finalisty konkursu „Wójt Roku 2004” zorganizowanego przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 Telewizji Polskiej.
14. Gmina Fair Play 2005, 2006, 2007, 2008; Nagroda główna – Statuetka za zwycięstwo w konkursie Gmina Fair Play 2009 w kategorii gmin podmiejskich. Dodatkowo Złota Statuetka za zdobycie certyfikatu GFP po raz piąty z rzędu.
15. Tytuł „Gmina Roku” w konkursie „Eurogmina Województwa Świętokrzyskiego 2004/2005” przyznany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w konkursie organizowanym przez Agencję Pop-Art.
16. „Grunt na medal” przyznany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego dla terenu inwestycyjnego gminy Morawica o powierzchni 35ha położonego w miejscowości Bilcza.
17. Certyfikat „Przejrzysta gmina” za udział w akcji „Przejrzysta Polska 2005” organizowanej przez „Gazetę Wyborczą”, „Polsko-Amerykańską Fundację Wolności”, „Fundację im. Batorego” i in.
18. Tytuł Wójt Roku 2005/2006 dla Mariana Burasa Wójta Gminy Morawica w konkursie Eurogmina Województwa Świętokrzyskiego przyznany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w konkursie organizowanym przez Agencję Pop-Art. 2006
19.Zwycięstwo w eliminacjach wojewódzkich
i nominacja dla gminy Morawica do krajowego finału konkursu European Enterprise Awards (Europejska Nagroda Przedsiębiorczości)
w kategorii Nagroda za Wspieranie Przedsiębiorczości.
20. Wyróżnienie w rankingu ”Gazety prawnej” pt. „Europejska gmina, europejskie miasto”.2007
22. Laur Świętokrzyski - wyróżnienie
w kategorii Gmina Roku - nagroda wojewody świętokrzyskiego
2007, 2008
23. II miejsce w konkursie dla samorządów gminnych pt. „Programy z zakresu edukacji ekologicznej zrealizowane na terenie gminy... w latach 2003-2006”.
24. Finalista konkursu „Grunt na medal” dla gminnego terenu inwestycyjnego
o powierzchni 53ha w Dębskiej Woli
w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. 2007
25. Finalista konkursu „Grunt na medal” dla gminnych terenów inwestycyjnych
o powierzchni 5ha oraz 3,8ha w Woli Morawickiej w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. 2008
26. II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Lider zarządzania w samorządzie” organizowanym przez Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich i Związek Miast Polskich we współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w dziedzinie Usługi Komunalne za projekt „Międzygminna współpraca na rzecz segregacji odpadów”. 2008
27. Tytuł Superwójta województwa Świętokrzyskiego dla Mariana Burasa
w konkursie Eurogmina 2008/2009 Województwa Świętokrzyskiego”.
28. I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Lider zarządzania w samorządzie” organizowanym przez Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich i Związek Miast Polskich we współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w dziedzinie Usługi Społeczne za projekt „Optymalizacja zarządzania oświatą
w gminie Morawica”.
29. II miejsce w etapie wojewódzkim konkursu „Przyjazna wieś” na najlepszy projekt infrastrukturalny realizowany na terenach wiejskich z dofinansowaniem ze środków UE. Do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi gmina zgłosiła projekt pn. Budowa Krytej Pływalni przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy”.
30. Finalista I - V edycji konkursu „Świętokrzyska Viktoria” w kategorii „Samorządność”.
31. laureat w konkursie „Samorząd wolny od azbestu” 2010
32. Nagroda główna za całokształt osiągnięć dla Mariana Burasa w kadencji 2006-2010
w plebiscycie „Euro Gmina 2009/2010 województwa świętokrzyskiego.
33.wyróżnienie ( 4 miejsce) dla Gminy Morawica w konkursie „Święto Małych Ojczyzn” organizowanym przez Urząd Miasta Kielce.
34. Tytuł Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska” 2011
35.Tytuł Najlepszego Samorządowca 2011 roku od Kapituły Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” oraz Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich dla wójta Mariana Burasa
36. Laureat konkursu „Lider Zielonej Energii” 2011
37. Nominacja do nagrody Inwestor Roku 2011 za budowę hali w Bilczy 2011
O Wójcie:
1. Data i miejsce urodzenia
Radomice, 15.09.1952 r.
2. Wykształcenie
- Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania- "Samorząd" (kurs)
- Uniwersytet Warszawski: podyplomowe studia: "Nadzór gospodarki finansowejGminy"
- 2007 uczestnik miesięcznego stażu w International CivilSociety Workshop w Dayton, USA organizowanego przez The Kettering Foundation
-mgr inż. Rolnictwa, absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, Wydziału Rolniczego (1976 r.)
3. Miejsce pracy, stanowisko lub pełniona funkcja
Od 1990 r. nie przerwanie pełni funkcję Wójta Gminy Morawica.
W latach 2003 – 2011 wykładowca na Wyższej Szkole handlowej w Kielcach (przedm.” Organizacja i funkcjonowania urzędu gminy, zarządzanie gminą, kierowanie procesami inwestycyjnymi w gminie, strategia rozwoju gminy)
4. Dodatkowe funkcje
• Członek Rady Regionalnej Związku Gmin Wiejskich RP
• Członek stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Morawickiej
5. Krótki opis doświadczenia
Ponad dwudziestoletnie doświadczenie
w pracy samorządowej uczyniło z wójta Mariana Burasa specjalistę w zarządzaniu sprawami niezwykle istotnymi, bo dotyczącymi bezpośrednio problemów społecznych, w tym przypadku mieszkańców gminy Morawica. Ale praca Mariana Burasa, to nie tylko praca na rzecz lokalnej społeczności, to szeroko rozumiana promocja gminy oraz całego województwa w skali krajowej oraz międzynarodowej.
Morawica to dziś jedna z najlepszych gmin w kraju. Udało się to osiągnąć dzięki nowoczesnemu zarządzaniu i strategicznemu planowaniu, współpracy z mieszkańcami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Nieustanny rozwój gospodarczy przy jednoczesnym budowaniu społeczeństwa obywatelskiego sprawiły, że taki system zarządzania przekłada się na jakość życia mieszkańców.
Wartym do podkreślenia jest fakt, że wójt Marian Buras wielokrotnie jest zapraszany do paneli dyskusyjnych jako prelegent. Służy wiedzą w szerokim zakresie. W 2011 r. jako jedyny przedstawiciel województwa świętokrzyskiego, jedyny samorządowiec z Polski został zaproszony przez Kongres Polskiej Edukacji do panelu dyskusyjnego, podczas którego omawiane były systemy oświatowe. Również w 2011 r. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprosiło wójta do czynnego uczestnictwa w konferencji oświatowej, podczas której mógł zapoznać zebranych z organizacją oświaty na terenie gminy Morawica, a tym samym dać przykład dobrego zarządzania. W wykorzystaniu dobrych praktyk Marian Buras wielokrotnie pomaga swoim doświadczeniem kolegom wójtom i burmistrzom z innych gmin i miast w Polsce i za granicą. Wdrożone przez wójta rozwiązania zostały wpisane do krajowej bazy dobrych praktyk samorządowych