Moryń

MORYN.png

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Moryń

Plac Wolności 1

74-503 Moryń

91 46 67 950

www.moryn.pl

  

Burmistrz: Józef Piątek

Położenie:

  • województwo: zachodniopomorskie
  • powiat: gryfiński

Liczba ludności: 4 436 
Powierzchnia: 124,86 km2

Gmina Moryń to malownicze miejsce w południowej części województwa zachodniopomorskiego.
Na terenie gminy znajdują się dwa obszary NATURA 2000, a znaczna jej część należy do Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Objęte ochroną, rzadkie gatunki zwierząt i roślin (bóbr, bocian czarny, orzeł bielik oraz największe skupisko na Pomorzu bluszczu), przyciągają miłośników przyrody, którzy z bezkrwawych polowań wracają z cennymi trofeami w postać wspaniałych zdjęć. Czyste powietrze i piękne krajobrazy zachęcają do uprawiania turystyki konnej, rowerowej i pieszej NordicWalking . Wyznaczone szlaki przebiegają przez tereny najciekawsze pod względem krajobrazowym i historycznym. Piękną rzeźbę terenu, liczne jeziora oraz ciekawą, kamienną zabudowę nasz region zawdzięcza ostatniemu zlodowaceniu. Perłą regionu jest Jezioro Morzycko. Czysta woda i sięgająca 60 metrów głębokość jeziora przyciągają miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i nurkowania, którzy poszukując podwodnych atrakcji mogą natknąć się na wrak radzieckiego myśliwca z okresu
II wojny światowej, a wędkarze na taaaką rybę. W letnie upalne popołudnia każdy doceni piaszczyste plaże i możliwość ochłody w czystej wodzie i pod czujnym okiem ratownika. Moryń to także raj dla miłośników jazdy konnej. Trzy ośrodki jeździeckie to w sumie około 180 koni i 420 miejsc noclegowych w gminie. Na ludzi ceniących sobie ciszę oraz świeże powietrze czekają lasy obfite w grzyby i owoce leśne. Bogactwo natury uzupełniają cenne zabytki architektury, imprezy, kulturalność oraz życzliwość mieszkańców. Bardzo chętnie przybywają tu pasjonaci historii, malarstwa i fotografii.

moryn2.png

Fot. 1. Widok na molo i jezioro Morzycko

moryn1.png

Fot. 2. Alejka parkowa w Moryniu

Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki , jak średniowieczne kamienno-ceglane kościoły w Moryniu, Starym Objezierzu i Dolsku, należą do najstarszych przykładów kamiennegobudownictwa sakralnego na Pomorzu. O bogactwie historycznym ponad 700-letniego Morynia świadczą: Granitowa bazylika romańska z XIII wieku, Pełen wieniec murów miejskich z XIVwieku wraz z półbasztami, Ruiny XIX wiecznego kamiennego wiatraka, Dom Pomocy Społecznej z 1874 roku, wraz z pomnikiem jego fundatora dr Christiana Friedricha Kocha, Ruiny zamku Stoltzenburg z XIIIw., Zrewitalizowany Rynek Miejski.

Ostatnie lata to szereg zrealizowanych zadań ważnych dla społeczeństwa i rozwoju Gminy. Każda złotówka wydana na duże inwestycje wsparta była dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Dzięki skutecznemu aplikowaniu o środki zewnętrzne mogliśmy znacznie rozbudować sieć kanalizacyjną (ponad 3,6 km) i wodociągową (blisko 2,5 km), a także zmodernizowaćoczyszczalnię ścieków w Moryniu budując stację odwadniania i higienizacji osadów. Realizacja projektu pt.: „Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej wokółjeziora Morzycko oraz budowa wodociągu z m. Bielin do m. „ Macierz” umożliwiła przyłączenie się do siecikanalizacyjnej mieszkańcom dziewięciu ulic Morynia, amieszkańcom niewielkiej Macierzy zapewniła ciągłośćdostaw wodywyższej jakości.Rozwój turystyki w naszej Gminie jest celemstrategicznym, którego realizacja zależna jest od wieluczynników. Ważnym elementem poza infrastrukturą, jestdobry produkt turystyczny. Geopark Kraina polodowcowanad Odrą, projekt realizowany wspólnie z niemieckim partnerem (urząd Joachimsthal), w ramach którego wykonana została Promenada Wielkiego Raka z Aleją Gwiazd Plejstocenu, Amfiteatr, Kamienny Ogród, orazpowstało Regionalne Biuro Geoparku z salą konferencyjną istałą ekspozycją dotyczącą epoki lodowcowej. Jest to wielkikrok do wypracowania takiego produktuwoparciu o ostatniezlodowacenie i jego wpływ na historię, kulturę i naturęregionu.PromenadaWielkiego Raka bardzo szybko stała sięulubionym miejscem spacerów, podczas którychobserwujemy „odciśnięte” w brązie tropy zwierzątwymarłych kilkanaście tysięcy lat temu. Przy każdym tropieumieszczono tablicę z wizerunkiem zwierzęcia oraz jegoobszerny opiswjęzyku polskim i niemieckim.

Spacerując promenadą dotrzemy do czterogwiazdkowej plaży miejskiej, która jako jedyna wpowiecie ma status kąpieliska. Tak wysoka ocena standardu plaży to efekt realizacji trzech projektów w ramach, których wybudowano i wyposażono stylowy budynek, nawiązujący architektonicznie do przedwojennej zabudowy plaży, a także zbudowano pomost cumowniczy. Obecnie nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy WOPR, którzy do swojej dyspozycji mają
profesjonalnie wyposażony punkt medyczny, dwie łodzie ratunkowe, w tym jedną motorową umożliwiającą natychmiastową pomoc poszkodowanym na całym akwenie. Środkową część budynku zajmują toalety oraz przebieralnie wyposażone w zamykane szafki. Do dyspozycji wypoczywających jest również lokal gastronomiczny oraz wypożyczalnia kajaków. Osobom, które preferują aktywny wypoczynek Moryń oferuje bogatą i ciągle rozwijaną bazę sportową. Liczne boiska, bieżnia lekkoatletyczna, kort tenisowy, siłownia zewnętrzna, skatepark, ścieżki rowerowe, ścieżki nordic walking, place zabaw oraz jezioro Morzycko dają szeroki wachlarz możliwości zarówno mieszkańcom gminy jak i turystom. Aktualnie realizowaną inwestycją jest budowa Centrum Kultury Wiejskiej w Starym Objezierzu (PROW, koszt zadania: 500 tys. zł). Z myślą o zorganizowanych grupach młodzieży zrealizowano projekt, którego efektem jest całorocznie działające Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Powstało w ten sposób ponad 30 miejsc noclegowych w przystępnej cenie.
Koszty inwestycji, które zostały zrealizowane z udziałem środków unijnych od 2010 roku to prawie 6,2 mln zł z czego ponad 4,2 mln. pochodzi z budżetu Unii Europejskiej. A Gmina Moryń pozyskuje dużo środków zewnętrznych, ale sama również wspiera inwestycje zewnętrzne m.in. dotyczące remontów i renowacji zabytkowych obiektów sakralnych. Obraz całości dopełniają coraz lepsze drogi oraz licznie przebudowywane ciągi piesze. Efekty inwestycji widać szczególnie na drogach: wojewódzkiej nr 125 i krajowej nr 31.

moryn4.png

Fot. 3. Park w Moryniu

moryn3.png

Fot. 4. Alejki parkowe  

Gmina Moryń w liczbach
 

  •  powierzchnia – 124 km2;
  •  grunty rolne – 7,5 tys. ha;
  •  blisko 30% gminy stanowią lasy ;
  •  Jezioro Morzycko – 340 ha powierzchni, 60 m głębokości - (9 miejsce w Polsce), średnia głębokość – 15 m;
  •  22 znaczące jeziora na terenie gminy – 5% powierzchni Gminy
  •  liczne zabytki z okresu średniowiecza – głównie pełny wieniec kamiennych murów
     obronnych z XIII w., 25 obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków;
  •  53 pomniki przyrody, 2 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, 3 obszary Natura 2000,
     Cedyński Park Krajobrazowy wraz z otuliną;
  •  magistrala kolejowa Szczecin-Zielona Góra-Wrocław;
  •  droga krajowa nr 31 i wojewódzka nr 125;
  •  długość sieci wodociągowej wynosi 45,6 km;
  •  długość sieci kanalizacyjnej wynosi 18,5 km;
  •  2 oczyszczalnie ścieków mechaniczno-biologiczne;
  •  202 podmioty gospodarcze (działające głównie w handlu i budownictwie);
  •  ludność gminy na dzień 01 stycznia 2013 r. wynosiła ogółem 4436 osób;
Data publikacji: 06-01-2018 13:20 Opublikował(a): Administrator Strony
Data modyfikacji: 06-01-2018 14:37 Modyfikował(a): Administrator Strony
Wróć na początek strony