Dane teleadresowe: Urząd Miasta i Gminy Mrozy ul. Mickiewicza 35 05-320 Mrozy 25 75 74 175 www.mrozy.pl
|
Burmistrz: Dariusz Jaszczuk Położenie:
Liczba ludności: 8 642 |
Fot. 1. Rudka Sanatoryjna (Rezerwat Przyrody)
Fot. 2. Budynek Biblioteki Publicznej w Jeruzalu
Fot. 3. Komputery dla najmłodszych
Fot. 4. Stacja kolejowa w Mrozach
Fot. 5. Wakacje 2012
Fot. 6. Dożynki 2009
Fot. 7. Dni Mrozów 2012
Fot. 8. Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych w Mrozach
Położenie gminy
Gmina Mrozy położna jest w województwie mazowieckim i jest największą pod względem powierzchni (145 km2) gminą w powiecie mińskim. Zamieszkuje ją 8 642 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2012 r.). Jej siedziba oddalona jest o 58 km od Warszawy, 35 km od Siedlec i 20 km od Mińska Mazowieckiego, co sprawia, że mieszkańcy 26 wsi rozmieszczonych na jej obszarze dość łatwo znajdują pracę czy podejmują naukę w tych właśnie miastach. Dodatkowym atutem są sprawne połączenia komunikacyjne, jakie tworzą linia kolejowa o znaczeniu międzynarodowym ze stacją w Mrozach i przystankiem w gminnej miejscowości Grodzisk, a także oddalona o 5 km od siedziby gminy droga krajowa nr 2 i autostrada A2.
Fot. 8., 9. Park im. Piotra Starosty w Mrozach
Turyści i amatorzy wypoczynku, którzy lubią spędzać czas z dala od hałasu, w otoczeniu pięknej przyrody na pewno docenią nasze walory krajobrazowe. Położenie w pobliżu nowoczesnych obiektów sportowych, szeroka baza kulturalno – oświatowa, nowo urządzane tereny rekreacyjne oraz ciągi pieszo - rowerowe przyciągają nowych mieszkańców.
Gmina posiada bardzo dobre warunki dla potencjalnych inwestorów. Korzystając z szeregu uwarunkowań o charakterze gospodarczym, takich jak korzystne położenie w stosunku do dużych ośrodków miejskich oraz układu komunikacyjnego, tj. stacji kolejowej, drogi krajowej nr 2 oraz autostrady łączącej gminę z Warszawą, kładziemy nacisk na rozwój usług i przemysłu.
Gmina Mrozy to także tereny szczególnie atrakcyjne dla rozwoju turystyki, małej gastronomii, agroturystyki, a czyste środowisko naturalne umożliwia rozwój ekologicznej produkcji rolnej.
W Gminie Mrozy każdego dnia podejmowane są starania, by zwiększać jej atrakcyjność, eksponując posiadane dziedzictwo. Corocznie przy znaczącym wsparciu środków krajowych i unijnych realizujemy szereg inwestycji, wykraczających poza bieżące utrzymanie istniejącej infrastruktury. Aby zwiększać atrakcyjność inwestycyjną oraz społeczno-gospodarczą realizujemy szereg inwestycji oświatowych, sportowych, rekreacyjnych. Duże zaangażowanie gminy skierowane jest na poprawę estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej poprzez modernizację układu drogowego, budowę parków, skwerów, placów zabaw dla dzieci tak w miejscowości gminnej, jak również w poszczególnych sołectwach Gminy Mrozy.
Możliwość szybkiego i skutecznego inwestowania daje uchwalony miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Mrozy z wyodrębnionymi strefami funkcjonalnymi pod różnego rodzaju przedsięwzięcia. Na największą uwagę zasługuje strefa produkcyjno - techniczna znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Mrozów pozwalająca na realizację różnego rodzaju obiektów przemysłowych.
Jesteśmy znani z otwartości na współpracę oraz gotowości do realizacji różnych przedsięwzięć. W naszej gminie każdy może liczyć na życzliwość władz gminnych oraz miłe przyjęcie przez mieszkańców. W swoim powiecie gmina Mrozy to symbol gospodarności i dynamicznego rozwoju.
Dynamiczny rozwój Mrozów oparty jest o zasadę zrównoważonego rozwoju, która godzi poszanowanie zasobów naturalnych otaczającej przyrody z sięganiem po najnowsze zdobycze współczesnego świata. Takie wieloletnie podejście władz samorządowych spowodowało, że miejscowość osiąga sukcesy w różnych dziedzinach życia, co przekłada się na coraz szybszy rozwój.
Nagrody i wyróżnienia
Fot. 10. Wizyta pary prezydenckiej w Mrozach w związku z otrzymaniem nagrody "Dobry Klimat dla Rodziny"
Z dniem 1 stycznia 2014 roku miejscowość Mrozy otrzyma prawa miejskie. Wierzymy, że spotęgują one podejmowane działania, a miejscowość będzie jeszcze bardziej przyjazna ludziom.
Przyroda
Rzeźba terenu gminy Mrozy jest zróżnicowana: wysokości bezwzględne wahają się od około 140 m n.p.m. do 180 m n.p.m. Dzięki obecności na tym terenie lądolodu, został ukształtowany specyficzny krajobraz zawierający wysoczyzny morenowe, wzgórza i pagóry moreny czołowej o zróżnicowanym urzeźbieniu, ozy, kemy, obniżenia powytopiskowe, jak również formy eoliczne (tj. wydmy w postaci parabolicznych i wydłużonych wałów). Dużą powierzchnię zajmują formy dolinne. Za odwadnianie obszaru gminy odpowiadają głównie rzeki: Kostrzyń i Witówka. Na wody powierzchniowe składają się także wody stojące w postaci stawów rybnych oraz niewielkie „oczka wodne”, które niewątpliwie podnoszą walory turystyczne. Gmina ma także znaczący udział użytków zielonych (przypada na nie 28,4% powierzchni).
Pod względem przyrodniczym największe znaczenie mają łąki położone w dolinach rzek. Wśród zespołów łąkowych i pastwiskowych dominują łąki owsicowe, ostrożedniowe i zbiorowiska zioło roślinne, złożone z wysokich roślin dwuliściennych. Lasy zajmują jedynie 24% powierzchni gminy Mrozy i tworzą pięć zwartych kompleksów leśnych. Najcenniejsze z przyrodniczego punktu widzenia drzewostany objęte są ochroną rezerwatową. Przeważającym gatunkiem drzew jest sosna (60%), natomiast specyfiką tutejszych lasów jest występowanie jodły, chronionej w rezerwacie Rudka Sanatoryjna.
Na terenie gminy występuje wiele gatunków zwierząt. Wśród nich na uwagę zasługują gatunki rzadkie, między innymi: bekas, kszyk, rycyk, cyranka, derkacz, przepiórka. Ze względu na dużą powierzchnię łąki wykorzystywane są jako miejsca żerowania przez bociany białe i czarne oraz kilka gatunków ptaków drapieżnych gnieżdżących się w pobliskich lasach lub stawach rybnych. Spotkać tu można również żurawie, sarny, dziki, bobry, zające, bażanty, kuropatwy, jak również lisy, łosie, jelenie, borsuki, piżmaki i kaczki. W gminie Mrozy znajduje się 5 rezerwatów przyrody: „Rudka Sanatoryjna”, „Florianów”, „Przełom Witówki”, „Rogoźnica” i „Torfowisko Jeziorek”. Udział procentowy obszarów chronionych na terenie gminy wynosi 48,5%.
Zabytki
Na terenie gminy znajduje się ponad 300 obiektów wpisanych do ewidencji zabytków. Składają się na nie obiekty murowanej i drewnianej architektury - przede wszystkim domy mieszkalne i obiekty sakralne, pojedyncze pomniki, przydrożne krzyże i kapliczki, cmentarze, pamiątkowe kamienie oraz stanowiska archeologiczne. Wiele z nich zachowało się w bardzo dobrym stanie, niektóre zostały odrestaurowane, a inne ujęto w planach odnowy poszczególnych miejscowości. Gminna Ewidencja Zabytków obejmuje 23 obiekty nieruchome, 35 domów mieszkalnych, 12 obiektów uznanych za miejsca pamięci narodowej oraz aż 231 stanowisk archeologicznych.
Fot. 13. Młyn wodny murowany „Nożownia” z przełomu XIX i XX w. (Mrozy)
Fot. 14. Zespół budynków dworca kolejowego z 1868 r. (Mrozy)
Fot. 15. Odbudowany po kilkudziesięciu latach i jedyny w Polsce kursujący tramwaj konny Mrozy – Rudka,http://www.mrozy.pl/tramwajkonny/ Wzdłuż trasy tramwaju konnego znajduje się ekologiczna ścieżka edukacyjna
Fot. 16. Murowany budynek Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej z 1908 r. wraz z przyległym do niego parkiem (Rudka)
Fot. 17.,18. Zespół kościoła parafialnego p.w. św. Wojciecha, w skład którego wchodzi kościół drewniany z 1757-1758 r., Mauzoleum Floriana Cieszkowskiego z 1798 r., drewniana dzwonnica z drugiej połowy XVIII w. oraz murowana plebania z początku XX w. (Jeruzal)
Edukacja
Gmina Mrozy prowadzi 5 placówek oświatowych: Gminne Przedszkole Publiczne w Mrozach, Szkołę Podstawową im. Romualda Traugutta w Mrozach, Szkołę Podstawową w Grodzisku, Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Jeruzalu oraz Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Mrozach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż miejscowość wiejska Mrozy posiada od 1944 roku liceum. Jego historia wiąże się z tajnymi kompletami prowadzonymi od 1939 roku. Tajne nauczanie odbywało się w prywatnych mieszkaniach nauczycieli. Początkowo z tej formy kształcenia korzystało 30 uczniów, w miarę upływu czasu liczba ta wzrosła do 70. Na przełomie sierpnia i września 1944 roku w miejsce istniejących tajnych kompletów zorganizowane zostało gimnazjum. W lipcu 1944 otrzymano do dyspozycji władz oświatowych opustoszały dom, który mieszkańcy Mrozów i okolic szybko przygotowali do użytku szkolnego. Zwrotnym i bardzo ważnym momentem w dziejach szkoły był rok 1999, kiedy to na mocy porozumienia Starosty Mińskiego i Wójta Gminy Mrozy na bazie Liceum Ogólnokształcącego w Mrozach utworzono Zespół Szkół Publicznych – Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Mrozach. Organem prowadzącym dla Zespołu stał się Wójt Gminy Mrozy.
Fot. 19. Zespół Szkół Publicznych im. Adama Mickiewicza w Mrozach
Fot. 20. Klasa o profilu „Bezpieczeństwo publiczne”
Obecnie nieustannie poprawiana jest baza lokalowa szkoły, otwierane są nowe profile nauczania (dziennikarstwo, komunikacja społeczna, bezpieczeństwo publiczne), w 2012 roku wybudowano przy szkole boisko w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”, natomiast w sierpniu 2013 roku oddana została Wielofunkcyjna Hala Sportowa, największa w subregionie siedleckim.
Placówki oświatowe gminy Mrozy wykazują się dużą aktywnością, co roku prowadzą szereg różnego rodzaju inicjatyw. Największą z nich jest organizowany od kilkunastu lat przez Szkołę Podstawową w Mrozach Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych. Patronat honorowy nad tą największą tego typu konferencją w Polsce objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zapraszamy do odwiedzenia strony Zjazdu - http://www.mrozy.net/
Sport
Ważnym elementem strategii działania miejscowego samorządu jest sport. Gmina Mrozy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, ciągle rozszerza swoją bazę sportowo-rekreacyjną o nowe obiekty, zachęcając tym samym do aktywnego życia.
W skład infrastruktury sportowej wchodzą:
Fot. 21. Hala sportowa w Mrozach
Fot. 22. Stadion sportowy w Mrozach
Ważnym elementem rozwoju sportu w gminie Mrozy jest także organizacja imprez sportowych tworzonych przy współpracy środowisk oświatowych i sportowych (siatkówka, koszykówka, wyścigi kolarskie, jak również narciarstwo biegowe, zawody hippiczne, siatkówka plażowa czy zawody strongmenów.
Uczniowie szkół z terenu gminy zdobywają czołowe miejsca w powiatowych, regionalnych, a nawet wojewódzkich zawodach i rozgrywkach sportowych.
Kultura
Gminne Centrum Kultury im. Heleny Wielobyckiej w Mrozach istnieje od lipca 2007 r. Od tego czasu pozwala mieszkańcom gminy doświadczyć sztuki niemal każdego dnia, organizując liczne koncerty, spektakle, wystawy, imprezy plenerowe, święta państwowe, konkursy i przeglądy, wakacje i ferie dla dzieci skupiające od kilkunastu do kilku tysięcy osób z całego powiatu, a nawet województwa. Centrum organizuje i współorganizuje kilkadziesiąt imprez artystycznych rocznie. Do największych należą coroczne Dni Mrozów oraz Wojewódzki Przegląd Artystyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Kulturomaniak”. Ofertę dopełniają stałe zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przy Centrum funkcjonuje jedyne w Powiecie Mińskim kino cyfrowe „Mikroklimat” oferujące najnowsze polskie i zagraniczne projekcje filmowe. Oferta Centrum znajduje się na stronie www.kulturalnemrozy.pl.
Fot. 23. Kulturomaniak 2012
Fot. 24. Sala widowiskowo-kinowa
Na terenie gminy funkcjonuje także Gminna Biblioteka Publiczna w Mrozach z filią w Jeruzalu.
Biblioteka w Mrozach posiada czytelnię internetową dla dzieci i dla dorosłych, zapewnia potrzeby czytelnicze i informacyjne mieszkańców gminy i okolic, wspomaga edukację, umożliwia twórczy rozwój jednostek i grup społecznych, promuje dziedzictwo kulturowe i osiągnięcia naukowe.
Turystyka
Tereny gminy Mrozy położone są na obszarze atrakcyjnym pod względem turystycznym i rekreacyjnym. Korzystne warunki dla rozwoju lecznictwa, a także rehabilitacji, wynikające z cech lokalnego klimatu dodatkowo zwiększają potencjał rozwojowy gminy w tej dziedzinie. Polityka prowadzona przez władze gminne w dziedzinie rozwoju turystyki obejmuje także plany tworzenia odpowiedniej bazy turystycznej oraz zaplecza infrastrukturalnego. W najbliższym czasie planowana jest budowa ścieżek rowerowych, a także regionalnej stacji tramwaju konnego na trasie Mrozy – Rudka, gdzie powstanie replika Mazowieckiej Zagrody Regionalnej z przełomu XIX i XX wieku. Powstały obiekt będzie stanowił modelowy przykład tradycyjnego budownictwa regionalnego, będzie również spełniał szereg funkcji z zakresu obsługi turystycznej w ramach całego tworzonego kompleksu turystyczno-sportowo-rekreacyjnego.
Wilkowyje to my! Serialowe Wilkowyje, w których kręcony jest serial „Ranczo” znajdują się w miejscowości Jeruzal, położonej w gminie Mrozy. To tu znajdują się m. in. serialowy kościół, plebania, sala parafialna, szkoła, ośrodek zdrowia, sklep z ławeczką, a także dom Więcławskiej i Hadziukowej. W najnowszej edycji pojawi się także kursujący na trasie Mrozy – Rudka tramwaj konny. Fanów serialu zapraszamy do oglądania głównych obiektów online:
http://mrozy.pl/index.php?menu=ranczo
Gmina Mrozy w liczbach:
O Burmistrzu
Dariusz Jaszczuk – ur. 19 marca 1961 r., staż pracy 30 lat, wieloletni aktywny działacz samorządowy: 1990-1998 radny rady gminy w Mrozach, 1998-2002 radny powiatu mińskiego, od 1997 roku do dziś burmistrz gminy Mrozy. W ciągu prawie 16 lat pełnienia funkcji wójta( od 1 stycznia 2014 r. już burmistrza), gmina Mrozy stała się przyjazna mieszkańcom i atrakcyjna turystycznie. Już w 1999 r. Wójt Jaszczuk kompleksowo rozwiązał kwestię gospodarki komunalnej, do prowadzenia której powołał Zakład Gospodarki Komunalnej. Gmina Mrozy jako jedna z pierwszych w Polsce już w 1999r. wprowadziła selektywną zbiórkę odpadów. Do 2008 r. siecią wodociągową objęto wszystkie miejscowości gminy. W 2009 r. zmodernizowano gminną oczyszczalnię ścieków w Mrozach, w 2010 r. siecią kanalizacyjną objęto całą miejscowość Mrozy. Burmistrz Jaszczuk usprawnił system gminnej oświaty. Obecnie prowadzona jest edukacja od przedszkola do szkoły średniej. Przez wiele lat mieszkańcy mogli korzystać również z kształcenia wyższego. Diametralnie zmieniła się przestrzeń publiczna gminy: powstały nowe drogi, chodniki oraz parkingi w centrach gminnych miejscowości. Całkowicie zmodernizowano oświetlenie uliczne. Wyremontowano istniejące i wybudowano nowe świetlice wiejskie (na terenie gminy jest ich 15, co roku budowane są nowe). W gminie funkcjonuje 13 jednostek OSP. Burmistrz Jaszczuk jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych, dzięki którym rozwój gminy został przyspieszony o co najmniej 10 lat. Powstała nowoczesna baza sportowa i kulturalna. Od wielu lat w gminie rozbudowywana jest sieć bezpłatnego Internetu. Od 12 lat burmistrz Dariusz Jaszczuk jest Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Zjazdu Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych w Mrozach. Dariusz Jaszczuk od zawsze aktywnie uczestniczy w pracach różnego rodzaju organizacji społecznych. Każde zadanie realizuje z oddaniem i pasją.
Rodzina: żona i 2 dorosłych już synów
Pasje: sport (siatkówka, tenis, narciarstwo), geodezja, kino
Wykształcenie: wyższe ekonomiczne, absolwent „Akademii Liderów Samorządowych” UW
Zawód: geodeta