Dane teleadresowe: Urząd Gminy Niwiska Niwiska 430 36 - 147 Niwiska Tel/fax. 172279341 email:
|
Wójt: Elżbieta Wróbel Położenie:
|
Gmina Niwiska jest gminą wiejską, położoną w północno - zachodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie kolbuszowskim. Jej teren znajduje się w połowie drogi między Mielcem a Rzeszowem, ok. 15 km od zjazdu z autostrady A4. Gmina graniczy z pięcioma gminami: Cmolasem, Kolbuszową, Ostrowem, Przecławiem i Mielcem. Ludność gminy to 6098 osób, powierzchnia to obszar 9505 ha w tym połowa lasów. W skład gminy wchodzi 9 sołectw, tj.: Niwiska, Hucina, Przyłęk, Kosowy, Siedlanka, Trześń, Zapole, Hucisko i Leszcze.
Walory przyrodnicze i zasoby naturalne gminy zostały objęte ochroną w ramach Mielecko - Kolbuszowsko - Głogowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz obszaru Natura 2000. Charakterystyczne dla tego obszaru są piaski wydmowe, gleby torfowe oraz bogactwo roślin i zwierząt, w tym również objętych ochroną. Nasze tereny to również obfitość runa leśnego i grzybów. Przez gminę przebiegają dwa szlaki turystyczne oraz trzy szlaki pielgrzymkowe. Dobrze rozwinięta sieć dróg sprzyja turystyce rowerowej.
Teren gminy Niwiska z uwagi na znaczny stopień zalesienia, niskie zaludnienie, brak przemysłu i niewielkie zanieczyszczenie środowiska, należy do bardzo atrakcyjnych terenów województwa podkarpackiego. Dobrze rozwinięta infrastruktura, niskie podatki i opłaty lokalne, bogata oferta edukacyjna i opiekuńcza zarówno dla najmłodszych jak i starszych mieszkańców oraz korzystne położenie komunikacyjne sprawiają, że gmina jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.
Kiedyś Gmina Niwiska była typową gminą rolniczą. Dzisiaj odchodzi w kierunku usług i pracy w pobliskich zakładach pracy. Działalność gospodarczą prowadzi ponad 200 osób – najwięcej w branży remontowo – budowlanej. Ciekawym przykładem przedsiębiorczości na terenie gminy jest Zakład Obróbki Kamienia Budowlanego "ROGALA" w Przyłęku, który specjalizuje się w obróbce kamieni budowlanych min. takich jak: marmur, granit, piaskowce, onyx.
Atrakcyjność gminy podnoszą ciekawe obiekty zabytkowe, obejmujące min. kościół, kapliczki oraz założenie parkowo – dworskie, związane z dr Janem Hupką, ostatnim właścicielem Niwisk.
Secesyjny dwór z polowy XIX wieku, stanowi obecnie siedzibę Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach. Wnętrze dworu zdobią oryginalne polichromie autorstwa Karola Józefa Frycza – prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W bezpośrednim sąsiedztwie dworu znajduje się zabytkowa oficyna dworska, stanowiąca po gruntownej modernizacji uzupełnienie bazy szkoły muzycznej.
Infrastruktura społeczna
Na terenie gminy funkcjonuje siedem szkół podstawowych, jedno gimnazjum, jedno przedszkole, cztery punkty przedszkolne, żłobek i szkoła muzyczna, dodatkowo w każdej miejscowości został urządzony plac zabaw. Baza edukacyjna i opiekuńcza jest nowoczesna, dobrze wyposażona, zapewnia miejsca dla wszystkich dzieci. Część placówek prowadzona jest w partnerstwie gminy i lokalnych stowarzyszeń, w oparciu o obiekty komunalne, udostępniane na preferencyjnych warunkach. W ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komańskiego powstały w naszej gminie grupy zabawowe, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem.
Wspierany jest także rozwój sportu i kultury fizycznej, jego popularyzację wśród dzieci i młodzieży oraz mieszkańców gminy. Zarejestrowanych jest 7 Klubów Sportowych, które prowadzą aktywna działalność i osiągają dobre wyniki, głównie w rozgrywkach piłki nożnej. Organizowane są wspólne turnieje sportowe, rozgrywki, zajęcia aktywizujące i integrujące. Sprzyja tym działaniom dobrze rozwiniętą baza sportowa (hale sportowe, Orlik, boisko w każdym sołectwie, szatnie sportowe).
W celu zapewniania bezpieczeństwa przeciwpożarowego utrzymywanych jest 9 jednostek OSP (w tym 2 w krajowym systemie ratowniczo – gaśniczym). Sukcesywnie poszczególne jednostki doposażane są w samochody pożarnicze oraz sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Biorąc pod uwagę dane statystyczne gmina Niwiska jest najbezpieczniejszą gmina powiatu kolbuszowskiego.
Ponadto na terenie działa 8 zarejestrowanych w KRS organizacji pozarządowych, które prowadzą różnego typu działalność, pozyskują środki pozabudżetowe na projekty społeczne dla mieszkańców z terenu gminy. Jako instytucja samorządowa wspieramy ich w działaniach, w wielu przedsięwzięciach jesteśmy partnerami pod względem merytorycznym i finansowym.
Priorytetowe miejsce w budżecie każdego roku zajmują inwestycje infrastrukturalne. Realizacja wielu z nich w przeciągu ostatnich 10 lat przy skromnym budżecie gminy nie była by możliwa bez pozyskania środków zewnętrznych. Dzięki pozyskaniu środków pozabudżetowych (RPO WP, PROW, WFOŚiGW i inne) udało się zrealizować wiele kluczowych przedsięwzięć wśród których najważniejsze to rozbudowa oczyszczalni ścieków pod potrzeby obsługi terenu całej gminy, rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, przebudowa wielu dróg, budowa infrastruktury sportowej, remont i przebudowa obiektów zabytkowych, realizacja projektu w zakresie OZE a także inne, których efekty bezpośrednio przyczyniają się do poprawy komfortu życia mieszkańców.
Aktywność inwestycyjna samorządu sprawiła, że gmina Niwiska znalazła się wśród 10 samorządów w dwóch kategoriach: Skuteczny beneficjent środków unijnych i Inwestor roku w rankingu gazety codziennej województwa podkarpackiego „Nowiny”.
Ostatnią inwestycją jest Dzienny Dom „SENIOR – WIGOR” – przygotowany z myślą o potrzebach osób starszych w gminie. Do tego pokolenia należy wyjątkowy mieszkaniec – honorowy obywatel gminy Niwiska: Pan Władysław Pogoda, skrzypek ludowy którego kapela jest znana nie tylko na Podkarpaciu. Ma w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród na skalę regionalną i krajową, nagrywa płyty, na których nie tylko gra, ale też śpiewa. Pan Władysław w ubiegłym roku (2015) obchodził 95 urodziny oraz 70 rocznicę ślubu ze swoją żoną Walerią. Historię jego życia i twórczości przedstawia wydana w ubiegłym roku książka „W Hucinie zawsze Pogoda”.
Wójt Gminy Niwiska
Pani Elżbieta Wróbel pracuje obecnie trzecią kadencję na stanowisku wójta gminy Niwiska. Absolwentka Politechniki Rzeszowskiej – kierunek elektrotechnika. Ukończyła studia podyplomowe o kierunku samorząd terytorialny na Uniwersytecie Warszawskim i prawo pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bardzo duże doświadczenie w pracy samorządowej.
W latach 1982-1990 pracowała na stanowisku kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Niwiskach. W latach 1990 – 2002 zajmowała stanowisko sekretarza Gminy Niwiska. W okresie od 2002 do 2006r. pracowała jako sekretarz Powiatu Kolbuszowskiego. W latach 1994 – 1998 radna Gminy Niwiska, 1998 – 2002 radna Powiatu Kolbuszowskiego i członek Zarządu Powiatu. Od 2006r. sprawuje funkcję Wójta w Gminie Niwiska.
Pracę wykonuje z ogromnym zaangażowaniem, co przekłada się na liczbę wielu zrealizowanych inwestycji i działań społecznych. Doświadczenie zawodowe oraz znajomość środowiska lokalnego sprawia, że jej działania i decyzje są trafne, skuteczne i dobre dla rozwoju gminy. Jest otwarta na współpracę i ciekawe inicjatywy, a przy tym niesamowicie konsekwentna, czym zjednuje sobie życzliwość i uznanie społeczne. Swoja pracą udowadnia jak wielka może być rola samorządowca w życiu społecznym. Z jej inicjatywy powstały w gminie przedszkola, żłobki, ośrodek rehabilitacji, szkoła muzyczna, a także dom „Senior – Wigor”. Została wyróżniona w plebiscycie gazety codziennej województwa podkarpackiego Nowiny tytułem „Kobieta Przedsiębiorcza”.