Pruszcz Gdański

PRUSZCZ_GDANSKI.png

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy

Pruszcz Gdański

ul. Wojska Polskiego 30

83-000 Pruszcz Gdański

tel. 58 69 29 421

pruszczgdanski.pl

wojt_pruszczgdanski.png

Wójt: Magdalena Kołodziejczak

Położenie:

  • województwo: pomorskie
  • powiat: gostyński

Liczba ludności: 23 454 
Powierzchnia: 142,56 km2

Gmina Pruszcz Gdański leży w środkowo-wschodniej części województwa pomorskiego, oddalona jest od Gdańska 10 km. Jej powierzchnia wynosi 142,70 km kw. I zamieszkuje ją ponad 20 tys. mieszkańców. W skład gminy wchodzą 33 wsie. Gmina Pruszcz Gdański położona jest na obszarze dwóch krain geograficznych. Część wschodnia to Lewobrzeżne Żuławy Wiślane zwane również „Gdańską Holandią”, natomiast zachodnia część tzw. wyżynna graniczy z Pojezierzem Pomorskim. Najniższy punkt w gminie wynosi 1.5 m p.p.m. i znajduje się w Krępcu, zaś najwyższy 143 m n.p.m. jest w Żuławce. W gminie Pruszcz Gdański równorzędne znaczenie ma rolnictwo, przemysł i działalność usługowa. Funkcje przemysłowe, usługowe i mieszkalne przeważają w zachodniej części gminy zaś rolnicze we wschodniej (żuławskiej). Ma to związek z obecnością na tym terenie żyznych gleb, sprzyjających uprawie warzyw, zbóż i roślin przemysłowych.

 

 „Gmina Pruszcz Gdański  logistycznie idealna”  to hasło od kilku lat towarzyszy gminie oraz wyznacza kierunek rozwoju. Doskonałe położenie- przez gminę Pruszcz Gdański przebiegają ważne szlaki komunikacyjne. Drogi krajowe- numer 7 łącząca Wybrzeże z Warszawą oraz droga numer 91 umożliwiającą dojazd na południe Polski, obwodnica Trójmiasta, a także linia kolejowa E-64 Gdynia- Warszawa. 
W gminie swój początek ma autostrada A-1. Zakończono budowę południowej obwodnicy Gdańska, w ramach trasy szybkiego ruchu S7. Bliskość portów morskich Gdańska i Gdyni oraz Portu Lotniczego Gdańsk-Trójmiasto to nie jedyne atuty gminy. Za rozwojem gospodarczym podąża rozwój socjalno-kulturalno-oświatowo-sportowy. Rozbudowane są szkoły, powstają przedszkola w większości miejscowości znajdują się boiska sportowe, place zabaw, świetlice wiejskie, tereny rekreacyjne. Prężną działalność prowadzi Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Gminne Towarzystwo Sportowe zapewniając mieszkańcom szereg atrakcji zarówno dla maluchów, młodzieży jak i osób dorosłych.

 

W roku 2002 gmina liczyła 11 tys. mieszkańców natomiast obecnie liczba ta wzrosła do ponad 22 tys. mieszkańców i w dalszym ciągu liczba ta rośnie. Nasi mieszkańcy to osoby z dużym potencjałem, a połowa z nich nie przekroczyła 35 roku życia. Cały czas przybywa nam podmiotów gospodarczych, których liczba obecnie przekracza 3 tys. W gminie funkcjonuje komunikacja autobusowa obejmująca swym zasięgiem całą gminę oraz połączenia z Gdańskiem. Wszystkie te aspekty powodują, że Gmina Pruszcz Gdański jest jedną z najszybciej rozwijających się gmin wiejskich na Pomorzu.

PruszczGdanski1.png

Fot. 1. Widok na gminę z lotu ptaka

 

Aktualny plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje ok. jest 88 % powierzchni  gminy, pozostałe 12 % jest w trakcie uchwalenia- po uchwaleniu tej części planu dostępne będą atrakcyjne tereny inwestycyjne położone nad Martwą Wisłą. Przewiduje się, ze do połowy 2013 roku 100% powierzchni gminy będzie posiadało aktualny MPZP. Plan przeznacza ok. 3000 ha nowych terenów pod zabudowę, na które składa się 1900 ha przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniowo- usługową oraz 1.000 ha przeznaczonych pod zabudowę usługową, produkcyjną, przemysłową, składową, turystyczną, naukowa oraz obsługującą ruch drogowy. Niewątpliwie atutem jest pełne uzbrojenie techniczne obszaru gminy w sieci wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne, gazowe i teletechnikę. 


Ambicją gminy jest stworzenie bazy turystycznej, która zachęci turystów do odpoczynku na tym terenie, ale również stworzy odpowiednie warunki aktywnego wypoczynku i rekreacji  mieszkańcom. Buduje się szereg placów zabaw, siłowni fitness na świeżym powietrzu. Dumą gminy jest Centrum Rekreacji w Juszkowie, które dysponuje wypożyczalnią kajaków, stanicą wodną oraz siłownią zewnętrzną. Od kilku lat gmina zachęca do uprawiania kajakarstwa, m.in. poprzez stworzenie Szlaku Elektrowni Wodnych na Raduni. Miłośnicy rowerów mogą korzystać ze Szlaku Mennonickiego, który wiedzie najciekawszymi zakątkami Żuław Gdańskich.  


Gmina co roku buduje świetlice wiejskie, które znacząco wpływają na integrację lokalnego społeczeństwa. Samorząd finansuje w nich szereg ciekawych zajęć dla najmłodszych. Wysoka aktywność mieszkańców powoduje, że chętnie biorą udział w różnego rodzaju inicjatywach gminnych oraz często sami są autorami wielu ciekawych pomysłów, które wspólnie realizują. Charakterystyczne dla gminy jest również to, że mieszkańcy poszczególnych sołectw współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach. Organizowane przy udziale gminy spotkania integracyjne i informacyjne dla liderów lokalnych społeczności i pozostałych mieszkańców powodują, że mieszkańcy mają do siebie zaufanie i chętnie pracują na rzecz całej gminy. Potwierdzeniem na ogromne zaangażowanie i aktywność na rzecz lokalnej społeczności  było zdobycie tytułu „Sołtysa roku” w powiecie gdańskim przez mieszkańców naszej gminy:

  • tytuł „Sołtys Roku 2010” dla sołtysa wsi Mokrego Dworu
  • tytuł „Sołtys Roku 2011” dla sołtysa wsi Rokitnica
  • tytuł „Sołtys Roku 2012” dla sołtysa wsi Cieplewo

W gminie organizowanych jest wiele cyklicznych imprez. Jedną z nich, która niewątpliwie cieszy się ogromnym zainteresowanie jest „Olimpiada sołectw” podczas której uczestnicy rywalizują ze sobą w przeróżnych konkurencjach sportowych i nie tylko.  Do imprez, które na stałe zostały wpisane do kalendarza należą: Otwarty Bieg Doliną Raduni i Motławy, Dzień Seniora, Spływ Kajakowy Doliną Raduni, Dożynki Gminne oraz  Żuławski Tulipan.
Sztandarowym produktem gminy staje się coroczne święto pn. „Żuławski Tulipan” organizowane na przełomie kwietnia i maja w Mokrym Dworze.  Mieszkańcy gminy przez trzy dni układają olbrzymie dywany z główek tulipanów spędzając tam nawet po 12 godzin. Dziennie zaangażowanych jest ok 100 osób. Co roku imprezie tej przyświeca ważne wydarzenie. W 2010 r. uczciliśmy jubileusz urodzin  Fryderyka Chopina, dlatego głównym motywem kompozycji był portret wielkiego kompozytora. Natomiast w 2011 r. nawiązaliśmy do roku Jana Heweliusza, więc kompozycje ułożone z kwiatów przedstawiały Układ Słoneczny i znaki zodiaku, a w 2012 r. olbrzymi dywan ułożony z główek tulipanów nawiązywał do Euro 2012. Jest to jedyna tego typu impreza na Pomorzu, a i nie wykluczone że w Polsce, poprzedzona  trzydniowym układaniem kompozycji dywanu kwiatowego z główek tulipanów. Dwudniowe majowe wydarzenie cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością.

PruszczGdanski2.png

Fot. 2. Kwiatowy dywan z główek tulipanów nawiązujący do Euro 2012, Mokry Dwór 

 

Ważniejsze wyróżnienia Gminy Pruszcz Gdański

W 2007 roku Gminie Pruszcz Gdański w uznaniu inwestycyjnych wysiłków został przyznany przez Marszałka województwa pomorskiego tytuł „Manager roku 2007”, w 2008 roku Gmina zajęła II miejsce w rankingu  „Manager Roku 2008”. W 2010 roku gmina Pruszcz Gdański zajęła V miejsce w ogólnopolskim rankingu „Sukces mijającej kadencji” organizowany przez tygodnik samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Ranking podsumowywał efekty czterech lat zarządzania sprawami lokalnymi oraz prezentował jednostki, które w tym czasie okresie dokonały największego skoku rozwojowego. Pod uwagę brano trzy aspekty sukcesu: finansowy, ekonomiczny i infrastrukturalny. Tym samym można powiedzieć że gmina jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gmin wiejskich na Pomorzu. Wójt Gminy Magdalena Kołodziejczak otrzymała wyróżnienie w rankingu Samorządowy Managar Regionu 2011 w województwie pomorskim. Tym samym gmina znalazła się wśród dziesięciu najlepszych gmin Pomorza.

O Wójcie:

Urodzona 19 czerwca 1958 roku. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim uzyskując tytuł magistra prawa. W latach 1993 – 2002 Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Budowy Domów Jednorodzinnych Rotmanka. W samorządzie gminnym działa od 1998r. jako radna, a od 2002r. jako wójt gminy Pruszcz Gdański.
Odznaczona m.in. srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Niewidomych (2006r.), medalem za zasługi na rzecz rozwoju wędkarstwa (2009r), certyfikatem dobroczynności za pomoc przy realizacji Programu „Zdążyć z Pomocą”, srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP (2010r.), za zasługi dla Ludowych Zespołów Sportowych województwa pomorskiego (2012r.), złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa ( 2012r.)
Wyróżniona przez miłośników szlaków wodnych za wkład pracy i zaangażowanie w rozwój kajakarstwa rekreacyjnego. Członek honorowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiślinie. Od kwietnia 2012r. Przewodnicząca Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.
Założyciel, następnie Prezydent, a obecnie członek Stowarzyszenia „Kiwanis”, którego statutowym zadaniem jest niesienie pomocy dzieciom najbardziej potrzebującym.

Data publikacji: 06-01-2018 13:45 Opublikował(a): Administrator Strony
Wróć na początek strony